Altı sigma ve firmaların altı sigma'ya bakış açısı: Sivas ve Kayseri ili örneği
Six sigma an the point of view of firm to six sigma: The example of province Sivas and Kayseri
  1. Tez No: 239839
  2. Yazar: MEHMET SAİD KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Müşteri odaklı yaklaşımla, süreçlerin daha hızlı ve etkili bir biçimde kullanılmasına olanak sağlayan Altı Sigma Yöntemi, dünyada ve ülkemizde bir çok lider kuruluş tarafından benimsenmiş bir mükemmellik modelidir. Altı Sigma Yöntemi, bir milyon üretimde 3,4 hata oranını yakalayarak mükemmele ulaşmayı amaçlamaktadır.Bu çalışmamızda, Altı Sigma Yöntemi hakkında gerekli bilgiler verilerek, Sivas ve Kayseri illerinde faaliyet gösteren firmalara anketler yapılarak, Altı Sigma Yöntemine dikkatlerin çekilmesi amaçlanmaktadır.Çalışmamızın teorik bölümlerinde Altı Sigma'nın tanımı, felsefesi, vizyonu, organizasyon yapısı, temel adımları ve kullanılan istatistiksel araçlar hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca Türkiye'de ve dünyada bu yöntemi uygulayan firmaların izledikleri yol haritası ve elde ettikleri kazançlardan bahsedilmektedir.Çalışmamızın son bölümü olan uygulama bölümünde ise Sivas ve Kayseri illerinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin Toplam Kalite'ye ve Altı Sigma'ya bakış açılarının tespitine yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket ile firmaların Toplam Kalite'nin neresinde oldukları, Altı Sigma'yı ne kadar tanıdıkları SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Six Sigma Method which makes the process used faster and more effectively via customer focused on approach is a perfection modal accepted by many leading foundations in our country and in the world. Six Sigma method aims to reach to perfection by acquaring 3,4 failure rate in a million production.In this study it is aimed to point out Six Sigma Method by giving information about this method and making survey to the firms which are active in Sivas and Kayseri.In the abstract part of our study; definition, philosophy, vision, organisation pattern, basic step of Six Sigma and information about statistic instruments are given. Also the road map followed by the firms using this method in Turkey and in the world, and their profits are mentioned.In the last part, which is the practis part, of the study a survey to identify the view of industrial companies to Total Quality and Six Sigma is made. With this survey, it is analized that where the firms are in Total Quality and how much they know Six Sigma, using SPSS statistical package programme.