Altı sigma metodolojisi ve inşaat sektöründeki uygulamalar
Six sigma methodology and case studies in construction industry
  1. Tez No: 277298
  2. Yazar: BARIŞ GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmacılar ve firmalar, eski ve yeni kalite yaklaşımlarını kullanarak, kendi süreçlerini iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Çok büyük miktarlarda zaman, para ve kaynak yetersiz ya da hiç mevcut olmayan kalite yaklaşımları nedeniyle boşa harcanmaktadır. İlk olarak imalat endüstrisinde geliştirilen Altı Sigma metodolojisi, hizmet, finans ve sağlık sektörü gibi farklı alanlarda da uygulanmaktadır. Bu metodoloji, verimlik artışı, beraberinde tasarrufu getiren geliştirilmiş sistematik kalite yaklaşımı ve süreç değişkenliğinde azalma gibi olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. Son yıllarda, Altı Sigma metodolojisinin inşaat sektöründe bir ölçüde uygulamaları görülmektedir. Bu çerçeve içinde araştırma, inşaat sektöründeki başarılı Altı Sigma uygulamalarının sonuçlarını araştırmacılar ve sektör uygulayıcılarının dikkatlerine sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, iki bölümü teorik ve bir bölümü uygulama olan üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Altı Sigmanın tanımı, tarihi gelişimi, prensipleri vb. ile ilgili olarak bilgiler verildikten sonra, Altı Sigmada rollerden söz edilmiştir. İkinci bölümde, Altı Sigma süreç iyileştirme modeli olarak bilinen TÖAİK ve Altı sigma uygulamalarında sık kullanılan araçlar örneklerle anlatılmıştır. Tezin son bölümü olan uygulama kısmında, gerçekleştirilen örnek uygulamadan yararlanarak, inşaat süreçlerinde Altı Sigma metodolojisinin uygulanması ve aynı sektörde dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen diğer uygulamalarla ilgili bazı bilgiler verilmektedir.Anahtar Sözcükler1. Altı Sigma2. İnşaat Sektörü3. Süreç İyileştirme4. Uygulama5. TÖAİK
Özet (Çeviri)
By means of using new and old quality approaches, researchers and firms have attempted to improve their process. A great amount of time, money and resources are wasted each year because of inefficient or nonexistent quality approaches. The Six Sigma methodology, firstly developed by manufacturing industry, has been also applied in various sectors such as services, finance and healthcare. This methodology have produced many positive effects including increased productivity, enhanced systematic quality approach with savings and decreased process variability. Recent years, it has been observed that Six Sigma methodology has been used to some extent in the construction industry. Within this scope, in this study, it is aimed to present successful Six Sigma implementation results in construction industry to the attention of researchers and industry practitioner. This study consists of three parts including two theories and a case study part. In the first Part, after having given information about the definitions, historical development, principles and etc. of Six Sigma, roles of Six Sigma have been mentioned. In the second Part, DMAIC known as Six Sigma process improvement model and frequently used tools for Six Sigma implementation have been explained with some examples. In the final case studies part of the thesis, by using a implemented case study, Six Sigma Methodology has been put into practice at an construction process and also give some information about other implementation performed different countries in the world in same industry.Key Words1. Six Sigma2. Construction Industry3. Process Improvement4. Case Study5. DMAIC