Oğuz grubu Türk lehçelerinde zarf-fiiller
Converbs in Turkish dialects of Oghuz group
  1. Tez No: 320999
  2. Yazar: BÜLENT HÜNERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT GÜRGENDERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1034
Özet
Oğuz Türkçesi; coğrafi yönlere göre bakıldığında, Türkçenin Güney-batıgrubunda yer almaktadır. Türk lehçeleri içinde konuşur sayısı bakımından en fazlakonuşuru olan lehçedir. Oğuz Türkçesi, kendi yazı dilini oluşturduğu zamandangünümüze değin, basta Anadolu coğrafyasında olmak üzere Oğuzların yerleşmişolduğu muhitlerde, çok sayıda eser ortaya koymuştur. Çalısmamız, bu eserlerdegörülen ve anlatımı kolaylastıran zarf-fiil ile zarf-fiillik yapıları tanıtmayıamaçlamaktadır. Tezimizin, Giris bölümünde Oğuz Türkleri ve Oğuz Türkçesihakkında bilgi verildikten sonra çalışmamızın konusu ve sınırları ile yöntemiaçıklanmıştır. Devamında zarf-fiiller ile zarf-fiillik yapılar, kendi içindesınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan bu unsurlar daha sonra Yapı ve İşlev baslığı altındaincelenmiştir. Sonuç bölümünde, ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir. Son olarak,çalışmamızda kullandığımız kaynakların verildiği Kaynakça bölümü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at regarding the geographical aspects, Oghuz Turkish takesplace in South-western group of Turkish language. It is the dialect which is spokenmost in terms of the number of the speakers. Oghuz Turkish, has introduced a lot ofworks in the places where the Oghuz dwelled, particularly in Anatolia, from the timeit established its written language to today. Our study aims at introducing theconverb/converb-equivalent structures that are seen in those works and that make theexpression easy. In our thesis, after the information given on Oghuz Turks andOghuz Turkish in Introduction part, the theme, limitations and methodology of ourstudy is clarified. Afterwards, converbs and converb-equivalents structures arecategorized in itself. These categorized elements are examined under the title ofStructure and Function. The data acquired are evaluated in the Conclusion part.Lastly, Reference part is included in which the sources we used in our study areindicated.