Kalite yönelimli firmalarda yenilikçilik ve örgütsel öğrenmenin firma performansı etkisinde pazar dalgalanması ve rekabet yoğunluğunun rolü
The role of market dynamizm and competitive intensity at the effect of innovation and organizational learning on firm performance: An empirical study in quality oriented firms
  1. Tez No: 239865
  2. Yazar: AYTUNÇ ERSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalite yönelimli Özel Sektör Kuruluşlarında, içsel fonksiyonlardan olan keşifsel ve düzeltici yenilik ile öğrenmenin, dışsal koşullardan olan pazar dalgalanması ve rekabet yoğunluğunun değişik koşullar altında firma performansına etkilerini ortaya çıkartmaktır.Çalışmamızda, literatürde yaygın bir şekilde değinilen toplam kalite yönetimi, keşifsel ve düzeltici yenilik ve her iki yenilik arasındaki ilişki, keşifsel ve düzeltici öğrenme ve her iki öğrenme arasındaki ilişki, rekabet ve rekabet üstünlüğü ile pazar dalgalanması dikkate alınarak firma performansı değerlendirilmektedir.Araştırmamızda örneklem olarak, Türkiye'de Marmara Bölgesinde metal sektöründe faaliyet gösteren kalite yönelimli özel sektör firmaları seçilmektedir. Araştırma, firmalara pazar türbülansı, rekabet, yenilik ve öğrenme gibi içsel ve dışsal koşullar dikkate alınarak hazırlanan anketlerin gönderilmesi sonucu verilerin elde edilmesi ile gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effects of internal functions such as exploitation and exploration innovation and exploitation and exploration learning and external functions such as market dynamism and competive intesity in various conditions to firm performance.In our study, considering total quality management, exploitation and exploration innovation and relationship between two innovation type, exploitation and exploration learning and relationship between two learning type, competition and competition advantage and market dynamism these were widespread mentioned, the firm performance was analyzed.The sample of study consists of quality oriented private sector companies, operating in metal sector in Marmara Region in Turkey. Study achieves by obtaining data?s with sending questionnaire that prepared considering internal and external conditions such as market dynamism, competitive intensity, innovation and learning.