Measuring the relationship between quality management and organizational innovation performance: Mediating effects of knowledge management and intellectual capital
Kalite yönetimi ile örgütsel yenilikçilik performansı arasındaki ilişkiyi ölçmek: Bilgi yönetimi ve entelektüel sermayenin arabulucu etkisini incelemek
  1. Tez No: 498863
  2. Yazar: DOĞAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde kurumların en zorlu görevlerinden bir tanesi de yenilikçi organizasyonlar yaratmaktır. Pazarda yenilikçilik, ürün ve hizmetlerde yenilikçilik oldukça zor, maliyetli, riskli ve uzun soluklu bir iştir. Firmalar Örgütsel Yenilikçilik Performansı faaliyetleri ile sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeye çalışırlar. Hem iş dünyasında hem de akademik çevrelerce Kalite Yönetimi, Bilgi Yönetimi ve Entelektüel Sermayenin Örgütsel Yenilikçilik Performansının öncelleri olduğu tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kalite Yönetimi, Bilgi Yönetimi ve Entelektüel Sermayenin Örgütsel Yenilikçilik Performansı ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmada nicel yöntemler kullanılmıştır ve veriler 191 farklı şirketten toplanmıştır. Araştırma firma seviyesinde yapılmıştır. Analizler için SmartPLS 3 istatistik yazılımı kullanılmıştır. İleri sürülen 7 hipotezden 6'sı desteklenmiştir. Analizler Kalite Yönetimi'nin Örgütsel Yenilikçilik Performansı üzerinde direkt bir etkisi olmadığını göstermiştir. Buna ek olarak Bilgi Yönetimi'nin Kalite Yönetimi ile Örgütsel Yenilikçilik Performansı değişkenleri arasındaki ilişkide anlamlı bir ara değişken (full mediation) olduğu bulunmuştur. Ayrıca Entelektüel Sermaye değişkenin Kalite Yönetimi ile Örgütsel Yenilikçilik Performansı arasındaki ilişkide kısmen anlamlı etki (partial mediation) sağladığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan Bilgi Yönetimi ve Entelektüel Sermayenin Örgütsel Yenilikçilik Performansını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları Kalite Yönetimi'nin tek başına Örgütsel Yenilikçilik Performansı için yeterli olmayacağını, firmaların Bilgi Yönetimi ve Entelektüel Sermaye'ye yatırım yapması gerektiğini göstermiştir. Bulgular, Örgütsel Yenilikçilik Performansı ve Kaynak Temelli Yaklaşım ekseninde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today companies are faced with the challenge to create innovative organizations. Innovation in products, services and markets are highly difficult, costly, and risky; also requires long-term commitment. Organizational Innovation Performance allows firms to achieve a sustainable competitive advantage. Both in academia and in business settings Quality Management, Knowledge Management, Intellectual Capital are discussed as essential antecedents of Organizational Innovation Performance. The purpose of this dissertation is to investigate the relationship between Quality Management, Knowledge Management, Intellectual Capital and Organizational Innovation Performance. In this study quantitative methods were used and the sample was composed of 191 firms. The analyses were conducted at the firm level. For the analyses, SmartPLS 3 statistics software was used. 6 out of 7 hypotheses were supported. Results showed that Quality Management did not significantly influence Organizational Innovation Performance. Findings also demonstrated that Knowledge Management fully mediated the relationship between Quality Management and Organizational Innovation Performance. Moreover, Intellectual Capital partially mediated the relationship between Quality Management and Organizational Innovation Performance. Furthermore, Knowledge Management and Intellectual Capital significantly affected Organizational Innovation Performance. Results indicated that Quality Management need to be facilitated by Knowledge Management and Intellectual Capital. Therefore firms should constantly invest in their Knowledge Management Processes and Intellectual Capital. Implications and suggestions are discussed in the light of Organizational Innovation Performance, and Resource Based View.