Yönetim bilişim sistemlerinin kariyer yönetimine etkisi
The effects of informatics systems on career management
- Tez No: 239882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde, gelişen teknoloji, küreselleşme ve değişen rekabet koşulları organizasyonları her alanda olduğu gibi organizasyonel ve yönetimsel süreçlerde de bilişim sistemlerini etkin bir şekilde kullanmaya zorlamaktadır. Faaliyetlerinde bilişim sistemleri faktörünü göz ardı eden organizasyonların devamlılıklarını koruyamayacakları herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir.Diğer taraftan modern yönetim anlayışında ?insan? faktörü, organizasyondan ayrı düşünülemeyecek önemli bir etken haline gelmiştir. Organiasyonda kullanılan, hammadde, makine, teknlojoji gibi tüm maddi kaynaklardan daha önemli hale gelen ?insan? faktörü yöneticiler tarafından üzerinde önemle durulan bir konu haline gelmiştir. Bugünün çalışanları, yönetimden kendilerini geliştirebilecekleri bir işte çalışma, tatminkar ücret, insiyatif kullanabilme, yaratıcı işlerde çalışma, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gibi farklı pek çok taleplerde bulunmaktadırlar.Bu taleplerin karşılanabilmesi ve organizasyona bağlı bireylerin korunabilmesi amacıyla, bireylerin güçlü ve zayıf yönlerinin değerlendirildiği, hem bireyin hem de örgütün beklentilerinin en üst düzeyde karşılanmasının amaçlandığı kariyer planlamaları yapılmaktadır. Her alanda olduğu gibi, organizasyonun kariyer yönetimi politikasının bir parçası olan kariyer planlaması alanında da organizasyonlar bilişim sistemlerini kullanmaktadırlar.Bu çalışmada, insan kaynakları yönetiminin önemli işlevlerinden biri olan, kariyer yönetiminin, yönetim bilişim sistemleri ile ilişkisi ortaya konularak, yönetim bilişim sistemlerinin kariyer yönetimi üzerindeki etkisi incelenecektir
Özet (Çeviri)
Today?s organizations install and use the most convenient informatics systems for their construction because of the benefits which are increasing the operational efficiency, presenting better services, providing competition superiority, noticing the new opportunities in the market, organizing the strategical planning and saving of time and effort.On the other hand, in the modern management mentality the ?human? factor has become an important consideration which can not be considered apart from the organization. The ?human? factor which has become more important than the raw material, machine and technology used in the organization has also become an important subject for the managers. Today?s employees have many demands from the management such as working at self-enhancement a job, satisfying wage, using initiative, taking part at creative works and getting better work conditions.In order to meet these demands and with the aim of preserving the employees, the career plannings are made for evaluating the strong and weak sides of the people and meeting highly the demands of both the organization and the person.In this study, the career planning, which is an important function of the human resources, will be examined with its relationship with management informatics systems. In this study, the effect of the management informatics systems on career management will be examined by revealing the relationship of the informatics systems with the career management which is an important function of the human resources.