Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye-Yunanistan ilişkileri
Turkey-Greece relations after the operation at Cyprus
- Tez No: 239886
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYNURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ege'nin iki yakası ve iki ülke. Bir tarafta tarihsel ve kültürel benzerlikler diğer tarafta uluslar arası siyaset ve diplomaside uzun yıllardır süren farklılıklar. Ulus-devlet kimliklerini birbirlerine karşı verdikleri mücadele sonucunda kazanmış olan iki devlet. Tezimin amacı bu iki ülkenin, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ilişkilerinin gelişimini incelemek, özellikle günümüzdeki iyimser politikanın altında yatan sebepleri ortaya çıkarmak ve gelecekle ilgil öngörülerde bulunmaktır.Araştırmamın konusu olan Kıbrıs Barış harekatı sonrası Türkiye-Yunanistan siyasi ilişkilerini anlamak için her iki milletin özelliklerini, birbirlerine bakışlarını, karşılıklı algılamalarını ve 1830'dan günümüze kadar politikaların hangi etkenlere bağlı olarak uygulandığını bilmemiz gerekmektedir. Bunları iyi incelediğimizde günümüzdeki yakınlaşmanın gerçek sebeplerini anlamış olur, ilişkilerde politikamızı oluştururken daha dikkatli ve akıllı davranabiliriz.Araştırmamda Yunanlı yazarların görüşlerinden olabildiğince çok yararlanmaya çalıştım. Yunanistan'da ve GKRY'nde medyada çıkan haberlerden alıntılar yaparak Yunanistan gözüyle Türkiye'yi anlatmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The two shores of a sea Aegean and two countries. On one hand two similar countries in their historical and cultural relations, on the other hand for many along year great differences in their international policy and diplomacy. Turkey and Greece. Purpose of this study is investigate the evolations of the relations after the operation at Cyprus, find the reasons of the optimistic policies and prudence for the future.We must know the characteristic of these people, feelings, perceptionals and the reasons of the poicies after 1830 for undertsand the Turkey-Greece diplomatic relations which is the subject of this study. After this study, we can know the real reasons of the optimistic policies, so we will be careful when we create the policies.I used the opinions of the Greece writers as much as possible. My aim is to show the Turkey from the Greee by using the media of this country.