Kurumsallaşma ve örgütsel güven ilişkisi
Institutionalization and organizational trust relationship
  1. Tez No: 239896
  2. Yazar: YAHYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Örgütlerde kurumsallaşma ile örgütsel güven arasındaki ilişkiyi ele alan bu tez çalışmasının amacı, kavramlar arasındaki ilişkiyi ve kurumsallaşmanın örgütsel güvene etkisini incelemektir.Çalışmaya güven ve örgütsel güven kavramı ile başlanmış, örgütsel güvenin türleri, önemi ve bileşenleri ile konu genişletilmiş ve örgütsel güven modelleri ile de konu bütünleştirilmiştir. Devamın da da ise kurumsallaşmanın tanımı, yaklaşımı, öğeleri ve süreci incelenmiş, önem ve gereği üzerinde durulmuştur.Bu konun araştırılması için İstanbul genelindeki ilaç sektöründe faaliyet gösteren firma mümessilleri örneklem kitle olarak kullanılmış ve hazırlanan anket soruları uygulanmıştır. Anket kapsamında kurumsallaşma, özerklik, adapte olabilirlik, içsel dinamizm ve tutarlılıktan oluşan dört boyutta incelenmiş; bu dört boyutun örgütsel güvenin alt boyutları olan yöneticiye güven ve örgüte güvenle aralarındaki ilişkiler ele alınmıştır. Verilerin toplanması ve analiz edilmesi sonucu, kurumsallaşmanın boyutlarıyla örgütsel güvenin boyutları arasındaki ilişkiler gösterilmiştir.Araştırmanın sonucunda da kurumsallaşma alt boyutlarının örgütsel güven ile doğrusal bir ilişki içerisinde olduğu ve işletme içerisinde adapte olabilirlik ve tutarlılık arttıkça yöneticiye güvenin dolayısıyla dolaylı yoldan örgüte güveninde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to explore the inherent relationship between Organizational Trust and Organizational Institutionalization so that these concepts and the effects of Institutionalization on the Organizational trust are examined.The study initially focuses on trust and organizational trust concept and its types, significance and the subject is extended more on the components of organizational trust, further the organizational trust models are integrated within this study in the outlined context. Finally, the definiation, approach and components of Institutionalization are studied and their significance and the outcoming needs are highlighted.The medical firm reperesantatives operating in İstanbul are surveyed as sampling mass where pre-determined questionere is used for the subject. In the scope of the questionere, four aspects of Institutionalization, i.e. Autonomy, Adaptation, Complexity and Consistency are examined, the relationships between these four aspects and two subcategory of organizational trust i.e. trust to both manager and institution are also explored. Finally the dimensionality of both Institutionalization and Organizational Trust are related to each other after data collection and its analysis.Based on the analysis results, the linear relationship between the aforementioned subcategories of institutionalization and organizational trust is observed as a final outcome of this study. It is also noted that, as adaptation and consistency increases within the organization, trust to the manager, in other words indirectly, trust to the organization increases as well.