Bazı sanayi domatesi çeşitlerinin kuru madde oluşumu ve makro besin maddeleri (NPK) alınımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 23993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK YOLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Coca-Cola salça fabrikasının üretim alanında, bir üretici tarlasında ve çifçi kogul lar ında gerçekleştirilen bu aragtırma sonucunda Shasta, Centurion, İnterpeel, Brigade ve 725 çeşitlerinin verim değerleri, meyve özellikleri, kuru madde oluşumu ve N, P, K ihtiyaçları ile ilgili elde edilen sonuçlar şunlardır} 1. Denemede yer alan S çeşit arasında Shasta çeşidi ortalama 10392 kg/da toplam verim ile en yüksek verimli çeşit olmuş. İnterpeel çeşidi ise ortalama 6642 kg/da toplam verim ile en düşük verimli çeşit olarak belirlenmiştir. Bu be$ çeşidin oluşturduğu deneme tarlasının ortalama verimi ise 8117 kg/da olarak saptanmı s t ir. Erkencilik özelliği bakımından, Shasta çeşidi 1. hasat tarihinde toplam verimin %57.99 nu vererek en erkenci çeşit olmuştur. 725 çeşidi ise %15.91 erkencilik ile en geçici çeşit olmuştur. Tüm çeşitler göz önünde alındığında, 1. Hasat sonucunda deneme tarlasının toplam veriminin $641.53 elde edilmiştir. 2. 1 kg' daki meyve adedi bakımından 725 çeşidi 1 kg'da 12 meyve bulundurarak en iri meyveli Shasta çeşidi ise 1 kg'da 20 meyve bulundurarak en küçük meyveli çeşit olmuş tur. 3. Brix çeşidi incelendiğinde, Shasta çeşidi 5.73 değeri ile en yüksek brix değerine sahip olurken, İnterpeel çe$idi 5.33 değeri ile en düşük brix değerine sahip olmuştur. Deneme tarlasının hepsi dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucu ortalama brix değeri 5.51 olarak hesaplanmı s t ir. 4. çeşitler arasında en yüksek pH değerine 4.313 değeri ile İnterpeel, en düşük pH değerine ise 4.200 değeri ile Brigade çeşidi sahip olmuştur. Deneme tarlasında yer alan 82test was 2.626 6. The highest dry matter acculumation was obtained in the shasta variety with the value of 585.43 g/plant while The lowest one was 439.56 in the interpeel variety. Although it depends on the varieties in the experiment» between 27.35-33.96% of the total dry matter produced by vegelative parts, on the other hand 66.04- 12.96% of it formed by generative parts. In the last three perionds which are fruit ripenning and harvesting time, the amount of dry matter was determined as between 78.53-88.47% of the total accumulation in the all tested varieties. To sum up, it can be cancluded that the majority of the dry matter was formed by fruits, therefore, the accumulation was observed increasingly in the last three periods. Moreover, the highest dry matter found in the shasta was related with the highest yield obtained from the some variety. 7. Although it can vary from variety to variety, the amounts of certain nutrition in a 1000 square meters were as follows. 34.27 - 43.06 kg N 7.65 - 9.67 kg P205 38.68 - 52.36 kg K20 The amounts of the mineral nutrition taken from the soil were given below. Between 80.24-88.18% of the total nitrogen (N), 86ÖZET Coca-Cola salça fabrikasının üretim alanında, bir üretici tarlasında ve çifçi kogul lar ında gerçekleştirilen bu aragtırma sonucunda Shasta, Centurion, İnterpeel, Brigade ve 725 çeşitlerinin verim değerleri, meyve özellikleri, kuru madde oluşumu ve N, P, K ihtiyaçları ile ilgili elde edilen sonuçlar şunlardır} 1. Denemede yer alan S çeşit arasında Shasta çeşidi ortalama 10392 kg/da toplam verim ile en yüksek verimli çeşit olmuş. İnterpeel çeşidi ise ortalama 6642 kg/da toplam verim ile en düşük verimli çeşit olarak belirlenmiştir. Bu be$ çeşidin oluşturduğu deneme tarlasının ortalama verimi ise 8117 kg/da olarak saptanmı s t ir. Erkencilik özelliği bakımından, Shasta çeşidi 1. hasat tarihinde toplam verimin %57.99 nu vererek en erkenci çeşit olmuştur. 725 çeşidi ise %15.91 erkencilik ile en geçici çeşit olmuştur. Tüm çeşitler göz önünde alındığında, 1. Hasat sonucunda deneme tarlasının toplam veriminin $641.53 elde edilmiştir. 2. 1 kg' daki meyve adedi bakımından 725 çeşidi 1 kg'da 12 meyve bulundurarak en iri meyveli Shasta çeşidi ise 1 kg'da 20 meyve bulundurarak en küçük meyveli çeşit olmuş tur. 3. Brix çeşidi incelendiğinde, Shasta çeşidi 5.73 değeri ile en yüksek brix değerine sahip olurken, İnterpeel çe$idi 5.33 değeri ile en düşük brix değerine sahip olmuştur. Deneme tarlasının hepsi dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucu ortalama brix değeri 5.51 olarak hesaplanmı s t ir. 4. çeşitler arasında en yüksek pH değerine 4.313 değeri ile İnterpeel, en düşük pH değerine ise 4.200 değeri ile Brigade çeşidi sahip olmuştur. Deneme tarlasında yer alan 82
Özet (Çeviri)
82.72-89.55» of total phosphorus (P2O5)» and 83.15-90.32% of total potassium (K2O) vere taken from the soil during the ripening and harvesting which are the last three periods. In short, the great part of mineral nutrition uptake from the soil by the tomato plants vere carried by the fruits. Consequently, the macro elements (N, P, K) taken away quickly from the soil particularly in the ripening and harvesting periods. Therefore, in my opinion, it would be wise approach to supply the soil with appropriate fertilizers before these periods. 87test was 2.626 6. The highest dry matter acculumation was obtained in the shasta variety with the value of 585.43 g/plant while The lowest one was 439.56 in the interpeel variety. Although it depends on the varieties in the experiment» between 27.35-33.96% of the total dry matter produced by vegelative parts, on the other hand 66.04- 12.96% of it formed by generative parts. In the last three perionds which are fruit ripenning and harvesting time, the amount of dry matter was determined as between 78.53-88.47% of the total accumulation in the all tested varieties. To sum up, it can be cancluded that the majority of the dry matter was formed by fruits, therefore, the accumulation was observed increasingly in the last three periods. Moreover, the highest dry matter found in the shasta was related with the highest yield obtained from the some variety. 7. Although it can vary from variety to variety, the amounts of certain nutrition in a 1000 square meters were as follows. 34.27 - 43.06 kg N 7.65 - 9.67 kg P205 38.68 - 52.36 kg K20 The amounts of the mineral nutrition taken from the soil were given below. Between 80.24-88.18% of the total nitrogen (N), 8682.72-89.55» of total phosphorus (P2O5)» and 83.15-90.32% of total potassium (K2O) vere taken from the soil during the ripening and harvesting which are the last three periods. In short, the great part of mineral nutrition uptake from the soil by the tomato plants vere carried by the fruits. Consequently, the macro elements (N, P, K) taken away quickly from the soil particularly in the ripening and harvesting periods. Therefore, in my opinion, it would be wise approach to supply the soil with appropriate fertilizers before these periods. 87