The impact of adoption of IAS/IFRS on information asymmetry in Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası?nda UMS/UFRS uygulamasının bilgi asimetrisine olan etkisi
- Tez No: 239958
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma IMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası)'de UFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları)'nin zorunlu olarak uygulanmasının bilgi asimetrisi üzerinde pozitif bir etkisi olup olmadığını incelemiştir. Alım-satım arası fark, işlem hacmi ve fiyat oynaklığı modellerini kullanarak, ilk olarak tanımlayıcı analizlerle etkiler incelenmiş daha sonra analizlere, EKK (Sıradan En Küçük Kareler) ve 2EKK (İki Aşamalı En Küçük Kareler) regresyon yöntemleriyle devam edilmiştir. Her iki regresyon yönteminin sonuçları yeni muhasebe standartlarının uygulanmasıyla, alım-satım arası fark açısından istatistiki olarak anlamlı azalma olduğunu doğrulamıştır. IMKB gibi emir güdümlü bir piyasada UFRS'nin zorunlu uygulanmasının bilgi asimetrisine olan etkisini Türkiye'de ilk kez araştıran bu çalışma, gelişmekte olan bir piyasada artan finansal açıklamalar ve bilgi asimetrisi arasındaki ekonomik ilişkiyi ortaya koyarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda sermaye piyasalarındaki muhasebe düzenlemelerinin uzun vadede bilgi asimetrisi riskini azalttığını göstermektdir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigated whether the mandatory adoption of IFRSs (International Financial Reporting Standards) had a positive impact on information asymmetry in ISE (Istanbul Stock Exchange). Using the bid-ask spread, trading volume and price volatility models, we investigated the effects by descriptive analysis at first, and then we continued our analysis using the OLS regression and the two-stage least squares regression method. Both the findings of regression analyses confirmed significant reductions in bid-ask spread subsequent to the adoption of the new accounting standards. The purpose of this study is to extend the spread decomposition literature into the order-driven environment. The dissertation, first research in Turkey to examine the impact of the mandatory adoption of IFRSs on information asymmetry in ISE, contributes to the literature by providing evidence on the economic link between increased accounting disclosure and information asymmetry in an emerging market. It also demonstrates that the accounting regulations permanently reduce long-run information asymmetry risk in capital markets.