TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden sağlanan hasılat standardı ve bir uygulama
TFRS 15 revenue standard from customer contracts and an application
  1. Tez No: 580798
  2. Yazar: ÖMER KONUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1 Ocak 2018'den başlayarak, müşterilerle yapılan sözleşmelerden elde edilen hasılatın muhasebeleştirilmesi, TMS 18 Hasılat Standardı ile TMS 11 İnşaat sözleşmelerinin ve (ve ilgili yorumların) yerine geçen TFRS 15 Müşteriler ile Yapılan Sözleşmelerden Hasılat Standardı' na tabidir. Yeni hasılat Standardı, inşaat, perakende, yazılım vb. sektörlerde hasılatın tanınması ve raporlanması konusunda bir çok yenilikler içermektedir. İşletmelerin temel amacı kar elde etmektir ve bu amacın gerçekleştirilebilmesi içinde hasılatın doğru bir şekilde ölçülmesi gerekir. TFRS 15' in temel amacı ise mal ve hizmetin kontrolü alıcılara devredildiğinde, hasılatın ne şekilde ve ne zamanda ölçüleceğini belirlemek suretiyle hasılatın tanınmasına izin vermektir. TFRS 15' in muhasebesel etkisi işletmeler için önemli olsa da, bu etki şirketlerin finansal raporlama işlevleriyle sınırlı olmayacaktır. Yeni standardı uygulama sürecinde gerekli verileri toplamak için, işletmelerin yeni iç kontrol süreçleri geliştirmeleri gerekebilir. Bazı işletmeler, finansal raporlarındaki istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için sözleşmelerini yeniden tasarlamaya çalışabilirler. Hasılat kavramı, işletmenin finansal performansı için çok önemlidir ve bir işletmenin karlılığı ve sürdürülebilirliği buna bağlıdır. İşletmelerin finansal tablolardaki hasılatı ne zaman ve ne miktarda tanımlayacaklarını belirlemeleri ise oldukça çok zor ve karmaşık bir süreç gerektirir. Yerli ve yabancı yatırımcılar için, finansal bilgiler karşılaştırılabilir olduğunda, rasyonel ve ekonomik kararlar vermek daha kolay olacaktır. Tek bir finansal raporlama standardının küresel olarak benimsenmesi de şüphesiz, bu karşılaştırılabilirliği artıracak ve tüm yatırımcıların küresel pazardaki yatırım fırsatlarını etkin bir şekilde karşılaştırabilmelerini sağlayacak bir ortam yaratacaktır. Çalışmada TFRS 15' in işletmeler açısından önemi vurgulanmış ve standardın anlaşılması konusunda bir rehber olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting from 1 January 2018, the recognition of revenue from contracts with customers is subject to the IAS 18 Revenue Standard and TFRS 15 Revenue from Contracts with Customers, replacing TAS 11 Construction contracts and (and related interpretations). New revenue standard, construction, retail, software etc. It includes many innovations in the recognition and reporting of revenue in the sectors. The main purpose of the business is to make a profit and in order to realize this purpose, the revenue must be measured accurately. The main purpose of TFRS 15 is to allow the recognition of revenue by determining how and when revenue is measured when the control of goods and services is transferred to buyers. Although the accounting impact of TFRS 15 is significant for businesses, this impact will not be limited to the financial reporting functions of companies. In order to collect the necessary data in the process of implementing the new standard, enterprises may need to develop new internal control processes. Some businesses may try to redesign their contracts to avoid unwanted results in their financial reports. The concept of revenue is very important for the financial performance of an enterprise and the profitability and sustainability of an enterprise depends on it. It is a very difficult and complex process for businesses to determine when and to what extent they will define revenue in financial statements. For domestic and foreign investors, when financial information is comparable, it will be easier to make rational and economic decisions. The adoption of a single financial reporting standard globally will undoubtedly enhance this comparability and create an environment in which all investors can effectively compare investment opportunities in the global market. In this study, the importance of TFRS 15 for enterprises is emphasized and it is aimed to be a guide for understanding the standard.