The impacts of adopting international financial reporting standards on companies: Evidence from Borsa İstanbul
Uluslararası finansal raporlama standartlarının şirketler üzerindeki etkileri: Borsa İstanbul örneği
  1. Tez No: 429223
  2. Yazar: ÜNAL ŞERİFLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ESRA ASLANERTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nın (IFRS), Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin değerine pozitif bir etkisi olup olmadığını incelemiştir. Bu kapsamda öncelikle şirketlerin hisse senedi betaları, borçlanma maliyetleri ve sermaye maliyetlerindeki değişiklikler incelenmiş ve daha sonra IFRS'in temel amaçlarından olan dipnot detayı artırılmış olan finansal bilginin şeffaflığı ve karşılaştırılabilirliği ışığında şirket değerine pozitif etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak IFRS uygulamasına geçişin hisse betalarına etkisi incelenmiş daha sonra Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli (CAPM) kullanılarak hesaplanan sermaye maliyeti ve şirketlerin borçlanma maliyetlerinin IFRS uygulamasının ardından değişip değişmediği incelenmiştir. Çalışmada son olarak Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (AOSM) metodu ile hesaplanan sermaye maliyeti IFRS adaptasyonu sonrasındaki değişimi incelenerek, IFRS'e geçişin şirket değeri üzerinde ne derece etkisinin olduğu test edilmiştir. Çalışmada, IFRS'e geçişin hisse senedi betalarını anlamlı olarak düşürdüğü ve dolayısıyla hisse volatilitesi üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Aynı şekilde, yeni raporlama sisteminin CAPM methodu ile hesaplanan sermaye maliyetlerini de anlamlı düzeyde düşürdüğü tespit edilmiştir. Şirketlerin borçlanma maliyetleri incelendiğinde, IFRS sonrası ilk dönemde şirketlerde borçlanma maliyetleri anlamlı olarak düşüş gösterirken devam eden periyottaki düşüş istatistiksel olarak anlamlı görünmemektedir. Son olarak IFRS uygulamasına geçişin şirketlerin ağırlıklı ortalama sermaye maliyetlerini anlamlı olarak düşürdüğü görülmektedir. Buna göre yeni raporlama sisteminin, İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemi kullanılarak yaplan şirket değerleme tahminleri üzerinde, şirrketlerin Ağırlı Ortalama Sermaye Maliyetleri'ni (AOSM) düşürerek pozitif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of adopting International Financial Reporting Standards (IFRS) and the prior and superseded International Accounting Standards (IAS) on firm value in Borsa Istanbul. In this context, impacts of IFRS adoption on stock beta, cost of debt and cost of equity capital are investigated respectively and WACC of listed companies in BIST is tested whether IFRS adoption has any impact on firm value. This study is motivated by the aims of IFRS which are transparency, higher disclosure level and comparability of financial information may be expected to have some impacts on listed companies. First, the study emprically examines whether IFRS adoption has impacted stock beta and secondly, whether cost of equity capital as determined by CAPM has declined after the IFRS adoption. Thirdly, this study examines the changes in cost of debt of listed companies in BIST and finally this study examines the impacts on IFRS adoption on firm value by testing the Weighted Average Cost of Capital of listed companies in BIST. This study finds significantly lower stock beta after IFRS adoption for listed companies in BIST. Furthermore, this study finds evidence of significantly lower cost of equity capital in post IFRS period compared to local GAAP period in BIST and significantly lower cost of debt in first adoption period between the years 2005 and 2007. This provides evidence for the valuation impact of IFRS adoption. In this context, this study examined the impact of IFRS adoption on WACC and finds significantly lower WACC for the listed companies in BIST.