Türk ceza hukukunda hakaret suçu
Offense of libel in Turkish penal code
  1. Tez No: 834511
  2. Yazar: BARIŞ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanın kişiliği yalnızca maddi varlığından ibaret olarak düşünülemez. İnsanın maddi varlığının yanında manevi varlığı da kişiliğinin bir parçasını oluşturur. Bu manevi değerler; insanın şerefi ve saygınlığıdır. Bu nedenle hukuk sistemleri kişinin maddi varlığı yanında onurunu ve şerefini de korumak istemiş, tarih boyunca hukuk sistemlerinde kişinin maddi varlığının yanında manevi varlığını da korumak için çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde hakaret suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabında“Şerefe Karşı Suçlar”başlığı altında düzenlenmiştir. 1982 Anayasası'nın 17. maddesinde ise kişinin manevi varlığının önemi düzenlenmiştir. Bunun yanında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5816 sayılı“Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda”da hakaret suçu düzenlenmiştir. Sosyal medyanın yaygınlaşması ile sık sık gündeme gelen hakaret suçu siyasi öneme de sahip hale gelmiştir. Hakaret suçunu nelerin oluşturacağı, eleştiri hakkı kapsamında kalan haller, hakaret suçunun özel görünüş şekilleri, cezayı azaltan veya kaldıran haller, soruşturma ve kovuşturma usulü, hakaret suçunda yaptırım konuları, hakaret suçunun hangi delillerle ispat edilebileceği, nelerin hukuka aykırı delil olacağı konuları ve son olarak özel olarak düzenlenen hakaret suçları tezin konusunu oluşturmaktadır. Hakaret suçlarında tutuklama ve gözaltı yapılmaması gerektiği yüksek mahkeme kararlarına yer verilerek açıklanmıştır. Bu inceleme yapılırken herhangi nicel ya da nitel yöntem izlenmemiştir. Çalışmada ayrıca "Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu'nun düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human personality constitutes spiritual existence as well as material existence. Spiritual values are the honor and dignity of man. For this reason, the honor and dignity of the person has been sought to be protected. Throughout history, regulations have been made to protect the spiritual existence of the person as well as his/her material existence. The crime of insult is regulated in the second book of the Turkish Criminal Code No. 5237 under the title of“Crimes Against Honor”. Article 17 of the 1982 Constitution regulates the importance of the spiritual existence. In addition, the crime of insult is also regulated in the Turkish Penal Code No. 5237 and the Law No. 5816 on Crimes Committed Against Atatürk. With the widespread use of social media, the crime of defamation, which is frequently on the agenda, has become of political importance. What constitutes the crime of defamation, the cases within the scope of the right of criticism, the special forms of the crime of defamation, the cases that reduce or remove the punishment, the investigation and prosecution procedure, the sanction issues in the crime of defamation, the evidence with which the crime of defamation can be proved, what will be illegal evidence, and finally the specially regulated defamation crimes constitute the subject of the thesis. The fact that arrest and detention should not be made in defamation crimes is examined by giving place to high court decisions. It is also concluded that the crime of insulting the President should be regulated.