Hakaret suçları
- Tez No: 339235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Toplumların devamı ve düzeni için bireylerin manevi varlıkları da en az maddi varlıkları kadar önem arz ettiğinden, insan şerefi, diğer bir ifadeyle onur ve haysiyeti çok eski zamanlardan beri ceza hukukunun konusu olmuştur.Şerefe karşı suçlar, 5237 sayılı ceza kanunumuzda ?Özel Hükümler başlığını taşıyan ikinci kitabın ?Kişilere Karşı Suçlar başlığını taşıyan İkinci Kısmının Sekizinci Bölümünde 125 ile 131. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Kanunun 125. maddesine göre bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacaktır.Hakaret suçu, mağdurun huzurunda veya mağdurun yokluğunda işlenebilir. Huzurda işlenen hakaret suçlarında önemli olan husus, sesli, yazılı veya görüntülü araçların kullanılması halinde suçun huzurda işlenmiş sayılacağıdır. Yoklukta hakaret suçu yönünden de önemli olan husus ihtilat şartının gerçekleşmiş olmasıdır. Diğer bir ifadeyle yoklukta hakaretten söz edebilmek için, failin en az üç kişi ile ihtilat etmesi gerekir.Mağdurun isminin açıkça belirtilmediği durumlarda, şayet mağdurun kastedildiği net biçimde anlaşılıyorsa kanunun 126. maddesine göre mağdurun ismi belirtilmiş gibi hakaret suçunun işlendiği kabul edilecektir.Kanunun 127. maddesine göre failin mağdura isnat ettiği hususun bir suç teşkil etmesi halinde yasa, faile ispat imkânı tanımıştır. Diğer bir deyişle, fail, konusu suç olan isnadın doğruluğunu ispat eder ve mağdur bu suçtan dolayı mahkûm olur ise, faile hakaret suçundan ceza verilmeyecektir. Öte yandan ispat edilmiş fiilinden söz edilerek mağdura hakaret etmek suçtur.Konusu suç olmayan isnatlar yönünden yasa, sadece ispatında kamu yararının bulunduğu veya mağdurun rıza gösterdiği ve mahkemenin de bunu uygun bulduğu hallerde faile ispat imkânı tanımıştır.Yargı mercileri veya idari makamlar önünde yapılan yazılı, sözlü başvuru, iddia ve savunmalarda, kişilerle ilgili somut isnatlarda ya da olumsuz değerlendirmelerde bulunulması halinde faile ceza verilmeyecektir. Fail bu durumda yasanın 128. maddesi ile tanıdığı özel bir hukuka uygunluk sebebi olan iddia ve savunma dokunulmazlığından yararlanır.Kanunun 129. maddesine göre hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde ve karşılıklı olarak işlenmesi halinde faile ceza verilmeyecek veya cezada indirim yapılacaktır. Bununla birlikte kasten yaralama suçuna tepki olarak işlenmesi halinde faile ceza verilmeyecektir.Ölünün hatırasına en az üç kişi ile ihtilat ederek hakaret eden, bir ölünün kısmen veya tamamen ceset veya kemiklerini alan veya kemikler hakkında tahkir edici fiillerde bulunan kişi de 130. madde uyarınca cezalandırılacaktır.Suçun alenen işlenmesi halinde, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi halinde, dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından ya da mensup olduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle işlenmesi halinde verilecek ceza artırılacaktır.Kanunun 131. maddesine Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenen hakaret suçları hariç, hakaret suçunun takibi şikâyet şartına bağlıdır. Mağdur hüküm kesinleşinceye kadar her aşamada şikâyetini geri alabilir ya da fail ile uzlaşabilir. Ancak mağdur şikayet etmeden önce ölmüş ise yasa, mağdurun ikinci dereceye kadar üstsoy ve altsoy, eş ve kardeşlere şikayet hakkı tanımıştır.
Özet (Çeviri)
For socities continuation and regularity individuals? spiritual existences present importance at least as material existences human honour with other expression pride and self-respect has been subject of criminal law since very anciently.Crimes against honour has been codified in our 5237 numbered criminal code which is titled ?exclusive decisions? in second book in titled crimes against criminal code? second part of eighth chapter between 125th and 131st clauses. In codes?s 125th clause the person will be punished with from 3 months to 2 years prison sentences or judicial fine who imputes someone?s honour, pride and respectability with offended such as to concrete act and fact or who attacks by swearing someone?s honour, pride and respectability.Crime of insult shall be committed in the presence of wronged or in the absence of wronged. The important matter in the crimes of insult which commits in the presence crime will be deemed in case of using voiced, written and imaged tools. The matter in the crimes of insult which commits in the absence is condition of association shall be materialize with other expression for talking about insult in the absence pecpetrator shall be associate with at least three people.In the states which wronged?s name didn?t define, if intend of wronged is understood clearly crime of insult will be accepted as wronged?s name defined in code?s 126th clause.The law has given an oppurtunity to perpetrator to proof incase of matter constitute a crime which perpetrator imputed wronged in code?s 127th clause. With other expression if perpetrator proofs rightness of imputation whose subject is crime and wronged condemns because of this crime it shall not be given fine to perpetrator from crime of insult. At the same time insult to wronged is crime because of proofed act.The law has given an oppurtunity to perpetrator to proof in the way of imputations which their subject aren?t crime only when being public interests, wronged consent and court approve these.It shall not given punishment to perpetrator when its done verbal, written application, claim and defences in case of imputes concrete about individuals or appearing negative evaluation in judgment references and administrative offices. Perpetrator benefits immunity of claim and defence which is given an oppurtunity for converience of law reason with 128th clause in this state.It shall not given punishment to prepetrator or it shall given discount in crime in case of commits crime of insult as reaction to law act of injustice or commits mutually in 129th clause. However it shall not given fine to perpetrator in case of intentionally injury commits crime as reaction to law act of injustice.The person shall punished who insults in memory of deceased when associate with three people takes partly or completely corpse or osseouseses of death, acts which insult about osseouses in 130th clause.The punisment shall be increased in case of commit publicly crime to public servant because of duty in case of explain, change, spread religious, political, social, philosophical faith, ideas and convictions behave appropriate of commands and prohibitions being a member of religion or in case of commit with mention holy merits as being a member of religion.The crime of insult prosecuted is dependent upon condition of complaint except crime of insult which committed to public servant because of duty in code?s 131th clause. Wronged is able to recall the complaint in every stage until decision becomes absolute or is able assent with perpetrator. However if wronged die before complaint, law has entitled complaint to as wronged?s second degree ancestry and lower race with sponse and siblings.