Listeria monocytogenes'in gıdalarda rastlanma sıklığı ve çeşitli antimikrobiyal faktörlerin etkilerinin araştırılması
Investigation of the coindicence frequency of L. monocytogenes in foods and the effects of some antimicrobial factors
  1. Tez No: 24002
  2. Yazar: NUR BANU BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Listeria Monocytogenes'T GIDALARDA RASTLANMA SIKLIĞI VE ÇEŞİTLİ ANTİMİKROBİYAL FAKTÖRLERİN ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI BARUT, Nur Bamı Doktora Tezi, Biyoloji Bolümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Sanver EKMEKÇİ Kasım 2001, 147 sayfa Manisa İli Salihli İlçesi'nde çeşitli satış noktalarından toplanan 113 değişik gıda maddesi örneğinde, gıdalarda rastlanma sıklığı görülmesi amacıyla, L.monocytogenes aranmış, çeşitli antimikrobiyal ve çevresel faktörlerin (sıcaklık, tuz, pH ve çeşitli konsantrasyonlarda asetik asit ve sirke ile muamele) L.monocytogenes üzerine etkileri araştırılmıştır. 113 değişik gıda maddesinin 31 tanesinde Listeria türleri izole edilmiş 6 tanesi L.monocytogenes olarak tanımlanmıştır. Buzdolabında saklama sırasında L.monocytogenes sayısında belirgin bir değişiklik veya azalma görülmemiştir. Mikrodalga firında ve teflon tavada pişirmenin ise düşük inokulum dozunu tamamen ortadan kaldırıldığı, yüksek inokulum dozunu 5-6 logaritmik ünite düşürdüğü görülmüştür. %25 gibi yüksek tuz konsantrasyonlarında üremeVI sürmüş, yüksek kokulum dozunda pHrl&'da ve pH:5'de üreme saptanmıştır. Asetik asit ve sirkenin Lmonocytogenes'i önlemede pek etkili olmadığı görülmüştür. Anahtar sözcükler ^monocytogenes, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünieri,çiğ sebzeler.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATION OF THE COINCIDANCE FREQUENCY OF L. monocytogenes IN FOODS AND THE EFFECTS OF SOME ANTIMICROBIAL FACTORS BARUT, Nur Banu In Biology Department Supervisor: Prof.Dr.Sanver EKMEKÇİ November 2001, 147 pages In this study, 113 different food samples collected from different sales points in Salihli district of MANİSA, were examined for the presence of L.monocytogenes, to see its coincidance frequency in foods. The effects of antimicrobial and environmental conditions (temperature, pH, salt, different consantrations of acetic acid and vinegar) on the growth of ^monocytogenes were also investigated. Listeria species were isolated from 31 samples of the 113 and 6 of them were indicated as L.monocytogenes. During refrigiration no significant changes or decreases were observed in L.monocytogenes counts. Cooking in microwave oven and teflon cooking pan decreased L.monocytogenes counts 5-6 logaritmic unit in high inoculation and killedvm in low inoculum dosage. Growth continued in high salt consantrations as %25 and between pH 5-10. Asetic acid and vinegar were not very effective in preventation of L.monocytogenes. Key word: L.monocytogenes, milk and dairy products, meat and meat products,raw vegetables.