Kadınların yerel yönetim kademelerinde sınırlı düzeyde yer almalarının nedenleri üzerine bir araştırma: İstanbul'daki belediyeler örneği
A research on the reasons for women?s limited access to management positions: The case of municipalities in İstanbul
  1. Tez No: 240010
  2. Yazar: DİLEK TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadının işgücü piyasasına sınırlı oranda katılımının yanı sıra, yöneticilik kademelerine ulaşamaması da, gelişmişlik düzeylerine göre az veya çok tüm dünya ülkelerinin karşı karşıya olduğu önemli bir sorundur. Ancak diğer ülkelerle kıyaslandığında, istihdama katılım oranı açısından bile oldukça kötü bir durumda olan ülkemizde, kadınların yöneticilik kademelerine ulaşabilirliği konusundaki tablo, tahmin edilebilir niteliktedir. Bu durum, yalnızca özel sektör için değil, kamu sektörü için de ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Türk kamu sektörünün yapılanmasında oldukça önemli bir rolü olan yerel yönetimlerin de, kadın yöneticiler açısından, kamunun genelinden farklı bir durumda olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir.Kadınların Yerel Yönetim Kademelerinde Sınırlı Düzeyde Yer Almalarının Nedenleri Üzerine Bir Araştırma: İstanbul'daki Belediyeler Örneği? isimli bu tez kapsamında, ülkemizde, kadının, istihdama katılımı konusu ve yöneticilik kademelerinde oldukça sınırlı düzeyde yer almasının nedenleri, İstanbul ili sınırları dâhilinde faaliyet gösteren belediyeler açısından incelenecektir. Araştırma kapsamında, sorunun nedeninin; toplumdaki sosyokültürel değerlerin yönlendirdiği, kadınlara fırsat eşitliği tanımayan uygulamalardan mı; yoksa yine aynı değerler ve üzerlerine yüklenen misyon nedeniyle, kadınların yönetim kademelerinde yer alma ile ilgili bir kariyer hedefleri olmamasından mı kaynaklandığının tespit edilmesi hedeflenmektedir. Araştırma, kadın ve erkek yöneticilerin; kadınlara ve kadınların üst düzey yönetici olmalarına yönelik tutumlarını, kadınların yönetsel kadrolara gelirken kariyer basamaklarında çeşitli engellerle karşılaşıp karşılaşmadıklarını ve karşılaşıyorlarsa, bu engellerin neler olduğunu belirlemeyi de hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Along with women?s limited labor market participation, their limited access to management levels is a significant problem, which all countries around the world face more or less, according to their development levels. However, when compared with other countries, in our country, which is in a very bad situation even in terms of labor force participation rate, the situation of the access to management positions can easily be estimated. This situation is a serious problem not only for the private sector, but also for the public sector, as well. It is impossible to say that local authorities, which play an important role in the organization of Turkish public sector, are in a different condition from the general public sector, in terms of women managers.Within the framework of this thesis entitled ?A Research on the Reasons for Women?s Limited Access to Management Positions: The Case of Municipalities in Istanbul?, women?s limited labor market participation and the reasons for women?s limited access to management positions will be examined in terms of municipalities which are active in the borders of the province of Istanbul. Within the scope of the research, it is targeted to determine what the reason for the problem is. Is it the organizational implementations, which do not provide equal opportunities to women because of the socio-cultural values of the society, or the unwillingness of women about being managers due to the same values and the mission that is imposed upon them? The research also aims to determine the point of views of female and male managers on women and their representation at management positions, whether women are faced with problems while accessing management positions or not and what these problems are if they do.