İzmir ( Narlıdere )'de turunçgillerde zararlı parabemisia myricae ( Kuw.) (Homoptera: alyrodidae )'nin populasyon değişimi üzerinde araştırmalar
Investigations on the population fluctuutions of the japanese bayberry whitefly, Parabemisici myricae ( Kuwana )(Homoptera: aleyrodidae) 'ın İzmir(Narlıdere)
- Tez No: 24004
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ÖNCÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışma Defne beyazsineği, Parabemisia myricae'nin, İzmir (Narlıdere) İli turunçgillerindeki yıllık populasyon seyri ve dalgalanmasının saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmalar seçilen ilaçlanmayan üç bahçede yürütül müştür. Ergin bireylerin sayımı için bahçelere açılan sarı yapışkan tuzaklardan yararlanılmıştır. Ergin öncesi dönem ler ise her bahçeden toplanan üzerinde son 7 yaprağın bu lunduğu 10'ar sürgün üzerindeki bireylerin sayılmasıyla tesbit edilmiştir. 1993 ve 1992 yıllarında periyodik olarak yapılan örneklemeler sonucunda P.myricae 1992 yılma oranla 1991 yılında daha yoğun görülmüştür. 1991 yılı örneklemelerinde P.myricae populasyonu özellikle sonbahar aylarında artmış tır. Bu yılda yaz aylarında Defne beyazsineği' nin artışının satsuma mandarinindeki sürgün çıkışıyla paralellik göster diği saptanmaştır. 1992 yılında ise populasyonun önemsenmeyecek kadar düşük olduğu saptanmıştır. Populasyonun bu denli düşüşün de zararlının parazitoiti Eretmocerus sp. 'nin rolünün büyük olduğu ortaya çıkmıştır. 1991 yılı pupa dönemi parazitlerime oranının % 73.2'ye kadar yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATIONS ON THE POPULATION FLUCTUATIONS OF THE JAPANESE BAYBERRY WHITSFLY, Parabemisia myricae ( Kuwana ) ( Homop tera : Alevrodidae ), IN IZMIR(NARLIDERE) This study was carried out during the years of 1991- 1992 in Izmir (Narlidere) province. The purpose of this study is to bring to the light the population fluctuations of the Japanese bayberry white fly (Parabemisia myricae ( Kuwana ) ( Horn, : Aleyrodidae) ). The population fluctuations of P. myricae have been investigated under natural conditions in. 3 citrus orchards in Narlidere. To be able to determine the population fluctuations of P« myricae 10 days recordings have been made in citrus orchards. All countings were made on yellow sticky traps from the beginning of May 1991 to the end of August 1992 for adults. The eggs, the nymphs and the pupae of this species were also counted on twigs. By this study the population fluctuations of P. myricae have also been investigated along white the effects of para- sitoid, Eretmocerus sp. (Hym. :Aphelinidae).25 As a result of this study the density of P.myricae have been found very low a the rate of the parasitism of the pupal stage were reached up to 13.2 % in 1992.