Milli piyango ve şans oyunlarına katılım davranışı: Orta ve alt gelir grupları üzerine bir araştırma
The participation behaviour to national lottery and games of chance: A research on the middle and low income groups
- Tez No: 240043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Kamu Yönetimi, Econometrics, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
20. yüzyılın başlarında bilimdeki baş döndürücü gelişme ile teknoloji hayatımıza iyice girmiştir. Teknoloji geliştikçe hayatımızdaki bir çok şey kolaylaşmaya başlamış ve şans oyunu oynamak gibi bir çok şeyi oturduğumuz yerden yapma olanağı sağlamıştır. Günümüz koşulları kişilere daha yüksek bir gelir edinmeyi zorunlu kılmaktadır. Kişiler de mevcut ekonomik koşullarla edinemeyecekleri geliri, şans oyunları oynayarak elde etmeye çalışmaktadırlar.Oynanmaya başladığı ilk dönemlerde bireyler açısından bir eğlence aracı olarak görülen piyango oyunları, artık bu çizgisinden uzaklaşmış birer gelir kaynağıymış gibi görülmeye başlanmıştır. Piyangonun gelir kaynağı gibi görülmesi sadece kişilere özgü kalmamış, devletler de bu olayın içinde bilfiil bulunarak bütçelerine azımsanmayacak oranda bir gelir kaynağı oluşturmuş, her geçen gün de gelir kalemleri arasındaki payını artırmıştır.Bu çalışmada öncelikle genel olarak piyango kavramı ve içeriği değerlendirilip, piyango oyunlarının tarihine; yabancı ülkeler, Osmanlı Devleti ve Türkiye çerçevesinden değinilmiştir. Piyango çeşitleri ile piyangoya kimlerin iştirak ettiği, piyangonun kamu harcamalarının finansmanında kullanılması ve Türkiye Milli Piyango İdaresi hakkında bilgi verilmeye çalışılmış, son bölümde ise Tokat ilinde şans oyunu oynayıp oynamamayı etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için Ordered (sıralı) Probit modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak cinsiyet, yaş, şans oyunlarına aylık gelirden ayrılan harcamalar, daha evvel ikramiye kazanıp kazanmama, değer yargıları, medeni durum, çocuk sayısı ve gelirin şans oyunu oynama eğilimi üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the head spining developement in science from the beginning of 20th century, technology has began to get into our lives. As the technology developes, as an example playing lottery, most of the things in our lives started to get easy and we had the opportunity to do them from the place we sit. Today?s conditions oblige people to acquire a high income. And people are trying to get the income which can not be obtained by the existing economic conditions, by playing lottery games.In the begining of playing lottery games which is an entertainment tool for individuals, from now on diverges from this line and become a revenue source. Not only for people but also for the states, the lottery is an alternative source of revenue that is an important for the budgets of states and is getting important role through states revenue items.In this study, first of all the lottery concept and all the related contents are evaluated, besides the history of the lottery is mentioned in the aspects of Turkey, Ottoman Empire and other countries. It is aimed to inform about Turkish National Lottary Establishment, the utilization of lottery in the financing of public expenses,the types of lottery and who are interested in lottery. In the last section, the reasons that effects the tendency on playing lottery in Tokat are tried to be determined. The Ordered Probit model is used to achive this target. Finally, it is observed that sex, age, the seperated amount of salary for lottery, salary itself, whether or not there is any win on the lottery, evaluation aspects, marital status and number of children are effecting the tendency on playing lottery.