İnönü Üniversitesi öğrencilerinde kumar oynama davranışı, patolojik kumar yaygınlığı ve ilişkili etmenler
Gamgling behavior, prevalence of the pathological gambling and related factors among students in İnönü University
  1. Tez No: 142182
  2. Yazar: BURHANETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
7. ÖZET İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDE KUMAR OYNAMA DAVRANIŞI, PATOLOJİK KUMAR YAYGINLIĞI VE İLİŞKİLİ ETKENLER Amaç: Günümüzde kumar giderek yaygınlaşan ve her bireyin kolaylıkla yönelebileceği etkinlikler biçimine dönüşmesi kumar oynama sıklığında artış ve buna bağlı olarak da kumar patolojisinde artışla sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada inönü Üniversitesi öğrencilerinde kumar oynama davranışının ve PKO'nın yaygınlığını ve ilişkili olabileceği sosyodemografik değişkenleri belirlemeyi, böylece bu konuda sorun yaşayanlara uygun psikiyatrik ve toplumsal yaklaşımların geliştirilmesi için gelecekte yapılacak çalışmalara ön bilgi oluşturmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesinde öğrenim gören 912 öğrenciye araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ile South Oaks Kumar Tarama Testinin (SOKTT) Türkçe'ye uyarlanmış versiyonu uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21.20±1.86 idi. 912 öğrencinin %45.8'i son bir yılda kumar oynadığını bildirirken, %51.3'ü bugüne kadar en az bir kez kumar oynadığını bildirmiştir. Hem son bir yıldır hem de yaşam boyu en çok oynanan oyunlar şans oyunları, milli piyango ve futbol bahisleri iken son bir yıldır en sık sayısal şans oyunları oynanmaktaydı. Öğrencilerin %26.4'ü zevk ve eğlence amacı ile, %25.9'u para kazanmak, zengin olmak ve maddi sıkıntılar nedeni ile, %23.9'u ise öylesine ve özenti nedeniyle kumara başladıklarını bildirmişlerdir. PKO, son bir yıldır ve yaşam boyu kumar oynama erkek öğrencilerde, yakın çevresinde kumar ve alkol sorunu yaşayan kişilerin bulunduğu öğrencilerde anlamlı düzeyde yüksekti. 65Farklı olarak son bir yıldır ve yaşam boyu kumar oynama aylık geliri yüksek olan ve çocukluğunda aşırı ilgili yetişen öğrencilerde de anlamlı olarak yüksekti. Aşırı kontrollü yetişme son bir yıldır kumar oynama için risk oluştururken çocukluğunda şiddete maruz kalma yaşam boyu kumar oynama için risk oluşturmaktaydı. Sonuç: Türkiye'deki kumarın boyutlarını daha iyi görmemiz, geleceğe dönük açılımlar yapmamızı sağlayacaktır. Araştırmamız ülkemizde kumarla ilgili yapılmış ilk geniş katılımlı yaygınlık çalışması olması nedeniyle değerlidir, özellikle ekonomik durum ile kumar oynama sıklığı arasındaki ilişki, yetişme biçimleri ile kumar sıklığı arasında saptanan ilişki, ailede alkol ya da kumar öyküsünün kumar oynama davranışı ve patolojik kumarı artırıcı etkisi, hem daha global düzeyde ülkenin ekonomi politikaları, hem de toplumun en küçük ekonomik birimi olan ailenin iç dinamiklerinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda önümüzdeki yıllarda farklı bölgelerde ve gruplarda gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. 66
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY GAMBLING BEHAVIOR, PREVELANCE of THE PATHOLOGICAL GAMBLING and RELEATED FACTORS AMONG STUDENTS in İNÖNÜ UNIVERSITY Objective: That the growth of gambling in daily life and the proliferation of gambling opportunities worldwide has resulted in an increased prevalence of gambling amongst adults is important because it may increase the risk for gambling pathology. The aim of this study is to determine the gambling behavior, the prevelance of pathological gambling and releated factors among students in İnönü University to lead future studies which will improve suitable psychiatric and social approaches. Method: A sociodemografic data form and the Turkish version of South Oaks Gambling Screen were answered by 912 students who have been educating in İnönü University. Results: Mean age of students was 21.20±1.86 year. Current gambling rate of 912 students was 45.8% while life time gambling rate was 51.3%. Different kinds of lotto, national lottery and soccer bets were the most prevalent games while different kinds of lotto were played most frequently. 26.4% of the students reported that they started to gamble for amusement, 25.9% for money and 23.9% for just for to do something. Pathological gambling, current and life time gambling rates were high among students who were male and have relatives and close friends who have gambling and alcohol problems. Current and life time gambling rate was also high among students who have high income and had much interest by parents during their childhood. Excessive parental control during childhood was a risk for current gambling while childhood violence was a risk for life time 67gambling. Conclusion: Knowing more about the dimensions of gamblig in Turkey can help us to make new horizons. Our study is valuable because it is the first extensive frequency study in our country. We concluded that especially the relation between the ecomonical situation, parental attitude and gambling behavior, and the relation between pathological gambling and family history of gambling and alcohol problems can expose the importance of economical politics and family dynamics. More studies among different groups and in different regions are needed. 68