Akademisyenlere uygulanan psikolojik tacizin (mobbing) nedenleri ve etkileri: Mustafa Kemal Üniversitesi örneği
The causes and effects of mobbing applied to academicians: The sample of Mustafa Kemal University
  1. Tez No: 240044
  2. Yazar: UFUK ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Psikolojik taciz (mobbing), bir örgütsel nevrozdur. Psikolojik tacizin amacı, kurbanı saldırganın iradesine bağımlı hale getirmesi ve kişiliğini tartışmasız kabul etmesi suretiyle örgüt içinde huzursuz bir ortam yaratarak mağdurun işten ayrılmasını sağlamaktır. Psikolojik taciz'in meydana gelmesinde bireysel ve örgütsel nedenler rol oynar. Psikolojik taciz, dünyada birçok sektörde rastlanılan, mağduru fiziksel ve psikolojik olarak etkileyen, verimliliğin azalması ve işten çıkma gibi nedenlerle örgütlere zarar veren bir nevroz durumudur.Bu çalışmanın amacı, Mustafa Kemal Üniversitesi'ndeki öğretim elemanlarının psikolojik tacizi yaşayıp yaşamadıklarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda akademisyenlerin bir takım demografik özelliklerinin, kurum içi davranışlarına, sosyal ilişkilerine ve itibarlarına saldırı şeklinde algılamaları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini Mustafa Kemal Üniversitesi'ndeki Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksek Okullarındaki öğretim elemanlarından 229 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır.Araştırmaya göre erkekler psikolojik tacizden kadınlara göre daha fazla etkilenmektedir. Ayrıca 31-35 yaş arasında kişilerin psikolojik tacizden etkilenme oranı en fazladır. Su Ürünleri Fakültesi ve bazı meslek yüksekokullarında kişilerin psikolojik tacizden etkilenmeleri diğer birimlere göre daha düşüktür. Bununla beraber psikolojik tacizin boşanan kişilere etkisi diğer kişilere göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is an organizational neurosis. The aim of Mobbing is to make the victim leave his job by making him uncomfortable in a community by making him completely accept and depend on the will power and the personality of the aggressor. In the Mobbing process individual and organizational factors are important. Mobbing is an organizational neurosis seen in many sectors around the world which affects the victim both physically and mentally, and damages communities by quitting work and the decreasing of productivity.The aim of this work is to find out whether the personnel in Mustafa Kemal University have experienced mobbing or not. With this aim some demographic features of the academics were analyzed to see the effects of them on their attitude in the institution, social life, and dignity.The subjects of the study are 229 lecturers employed at different faculties, high schools and vocational colleges at Mustafa Kemal University. In this study, a questionnaire is used as the data collection instrument.According to the research, the men are more affected from mobbing than the women. In addition, persons 31-35 years old are the most affected from mobbing. The effect of mobbing on persons at faculty of aquaculture and some vocational schools is less than the persons at other departments. Nevertheless the effect of mobbing on divorced persons is more than the other persons.