Şans oyunlarının toplum üzerine etkisi: Milli Piyango örneği
Impact on society's expectations of the game of chance: Example of Milli Piyango
  1. Tez No: 253679
  2. Yazar: SERDAL ÇABUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İnsanın en önemli kişilik özelliklerinden ikisi umut etmek, bir diğeri ise buna bağlı olarak kurguladığı dünyasında hayal etmektir. Beklentilerinin gerçekleşmesi bağlamında ister ve umut eder. İsteklerinin gerçekleştiği sınırda da hayal eder ve hayallerinin gerçekleşmesi için de mücadele eder. Bu bağlamda şans ve şansla ilgili kavramlar insanın hem umut dünyasına hem de hayal dünyasına hitap ettiği için psikolojik ve sosyolojik temelli bir olgu olarak karşımıza çıkar. Böylece anlaşılır ki insanların şans oyunlarına düşkünlükleri ve bu oyunlara yatırdıkları para çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır.Araştırmanın problemi buradan hareketle şans oyunlarının toplumun beklentisi ve hayal dünyasına üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda dünya tarihinde geçmişi eski dönemlere kadar uzanan legal şans oyunlarının tarihi serüvenini ve hem toplum hem de insanların bu tarihi süreçteki konumlarını ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmanın en önemli hareket noktalarından birisi Türkiye'de şans oyunları gerçeğine dikkat çekmek ve bu gerçeklikte legal bir kurum olarak ?Milli Piyango?nun yerini tespit etmektir.Ayrıca şans oyunları konusu bahsi geçen perspektiften hareketle şans oyunları toplumun ortak beklentileriniyansıttığı için araştırılmaya değer görülmüştür. Bu nedenle çalışma ilk olarak şans oyunları ve bu oyunlarıntarihini, toplumsal seyir açısından ele alarak yola çıkmıştır. Ardından Türkiye bağlamında Milli Piyango vedüzenlediği şans oyunları ele alınmıştır. Son olarak ise Sakarya örneği bağlamında insanların şans oyunlarından psiko-sosyal etkilenmeleri anket bulgularıyla değerlendirilmiştir. Bu çerçevede çalışmanın temel amaçlarından birisi şans oyunları ve insanların bu oyunları oynadıkları andan sonuçlana dek bulundukları durumları ve bu durumları hayatlarına ne şekilde yansıttıklarını ortaya koymaktır. Bir diğer amaç ise şans oyunları talihlilerinin olumlu ya da olumsuz yaşadıkları toplumsal sonuçlara değinmektir.
Özet (Çeviri)
The first of the two most important characteristics in human life are hope and the other one is to image in the world that depends on his hopes. He wants and hopes for happening his expectations. He imagines in the border of his hopes and struggles for happening his dreams. In this way chance and the games related to chance comes in front of us as a psychological and sociological fact that discourse to the human's both world of hope and imagination. This means that the devotion and giving money to chance games goes really past in human history.The problem of my enquiry is to search the effect of chance games on the society's imagination and the world of dream. In this way it is to find the history of legal chance games in past times and to determine the human's position in this process. Also the point of origin of this survey is to draw atention to the reality of chance games in Turkey and to determine the position of 'Milli Piyango' as a legal association.Moreover, the subject is worth to search because it gives us information about the expectations of the society. On this it discusses the process of the chance games and it's history in society. Then it discusses Milli Piyango and it's games in Turkey. Finally the psycho-social efect of chance games on human found by the questionaries in Sakarya. One of the main aims of this survey is to find the situations of the people who play these games between the time they played and the time they learnt the results. One of the other aims is to mention positive or negative social results that lucky players experience.