Job satisfaction, quality of work life and general mental health of the employee
- Tez No: 24005
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışan kişinin iş tatmini, iş hayatı kali tesi ve genel ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi saptamak üzere gerçekleştirilmiştir. Bir diğer amacı da Herzberg'in (1959) iş tatmini teorisinin geçerliliğini araştırmaktı. 3 farklı kademede çalışan (müdür, mühendis, sekreter) ve 108 kişiden oluşan denek grubuna verilen 3 ayrı anketin sonuçları iş tat mini, iş hayatı kalitesi ve genel ruh sağlığının birbiriyle ilişkili kavramlar olduğunu göstermiştir. Ayrıca işin bazı yön lerinin ve iş hayatı kalitesi ile ilgili bazı birimlerin iş tatmini ve genel ruh sağlığı ile yakından ilgili olduğu sap tanmıştır. Çalışma sonuçları Herzberg'in teorisini kısmen desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to investigate the relation bet ween job satisfaction, quality of work like and general mental health of the employee. The generality of the twof actor theory of job satisfaction as proposed by Herzberg (1959) was also tested. Three questionnaires were employed. The data obtained from these questionnaires administered to 108 employees of three different occupational levels (managers, engineers and secretaries) indicated that the three variables were connected. Results also showed that certain job aspects and certain work facility items were significantly related to job satisfaction and general mental health. It was concluded that Herzberg* s twofactor theory was only partially supported.