AB parasal entegrasyon sürecinde Türkiye Merkez Bankası
Central Bank Of Turkey in European Monetary Union
- Tez No: 240060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN EKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Dünyadaki ekonomik entegrasyonların en önemlilerinden olan Avrupa Birliği'nde, gerçekleştirilen ekonomik ve parasal birlik (tek para birimine geçiş) gerek Avrupa Birliği açısından gerekse de dünya ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır.Kuşkusuz, Avrupa Birliği Ekonomik ve Parasal Birlik süreci ve Euro'nun kullanımı, entegrasyon olgusuna ilişkin değerlendirmelere yeni bir soluk getirecek niteliktedir. Avrupa Para Birimi üye ülkelere olduğu kadar, dünya ekonomisine etkileri bakımından da üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Ortak Para Politikası kadar onun kurumlarının da niteliği tartışıldığı ölçüde Avrupa Merkez Bankası da gündeme gelmektedir. Bu bağlamda bu konusu çalışma; Avrupa'nın ekonomik ve parasal birliği gerçekleştirmesi ile ilgili bilgiler verilerek, tek para birimine geçişin, Avrupa Merkez Bankası'nın aday ülkelerin ekonomik yapıları ve Ulusal Merkez Bankaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic and Monetary Union which was implemented by EU, one of the most important economy integrations, holds key for not only EU but also world economy.Undoubtly, Economic - Monetary Union and usage the of Euro are up to bring fresh blood into the evaluations of integration phenomenon. European Currency Unit is a case to think thoroughly due to the aspects of affects on world economy and other member countries. As much as Common Monetary Policy, European Central Bank comes up in the extent of discussing about its organizations. In this context, this study aims to search the affects of passing to the common currency unit on economic situations of member countries and National Central Banks by giving information about Europe?s economic and monetary union.