KOBİ varlık portföyü optimizasyonu için stratejik bir sistematiğin geliştirilmesi
Development of a strategic systematic for smses asset portfolio optimization
- Tez No: 240061
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çalışma süresince büyük sanayi kurumları ve bankalarla ortaklığa giden yatırımcıların son dönemde ilgilerinin daha çok KOBİ' lere kaydığı görülmüştür. Özellikle ilgilenilen sektörlerin başında, ihracat ve pazar bağlantıları kuvvetli olan makine ve teknoloji şirketleri yer almaktadır. Ölçek olarak birim bazında ufak olan KOBİ' ler ülke ekonomisinin ve istihdamın büyük bölümünü ve kayıtdışılığın oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar. En önemlisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ekonomisinin de dinamik ve sürükleyici ekonomik aktörleri olan KOBİ' ler Türkiye' deki işletmelerin adet bazında yüzde 99' unu, kayıtlı istihdamın yüzde 61' ini ve ekonomideki katma değerin yüzde 27' sini oluşturmaktadırlar. Kısacası KOBİ' ler ekonomimizin ?bel kemiği? durumundadırlar.Türkiye' de yıllardır KOBİ' ler hakkında destekleyici çalışmalar yapılmıştır. Ancak tüm KOBİ' leri kapsayacak bütüncül projeler bir türlü hayata geçirilememiştir. Daha çok KOBİ' lerin kendi iç sistemlerini ve iş planlarını geliştirerek iş yaptığı ve büyümeye çalıştığı teşhisi yanlış olmaz. Özellikle 2001 yılında yaşanan krizin ardından bu şirktelerin ayakta kalabilmek için daha temkinli hareket etmeye çalıştığını gözlemlenmiştir. Bu çalışma neticesinde KOBİ' lerin finansal karar alma süreçlerine destek olacak konular teknolojik gelişmeler ışığında derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been seen that the interest of the investors that had preferred to found partnerships with big industrial institutions and banks shifted more towards the SMEs (Small and Medium Sized Enterprises) recently. The machinery and technology companies having strong export and market connections come first in the sectors, which are especially interested. SMEs, which are small in size, constitute a large part of the economy and employment of the country and a very important part of the unrecorded economy. The most important of all, the SMEs, which are the dynamic and driving economic actors of the Turkish economy, as they are all over the world, constitute 99% of the enterprises on number basis, 61% of the registered employment, and 27% of the added value in Turkish economy. In short, the SMEs are in the state of the backbone of our economy. Some supportive studies have been carried out about the SMEs for many years in Turkiye. However, total projects covering all of the SMEs could not be realized somehow or other. To set forth the opinion that SMEs do business and try to become larger by developing their own inner systems and business plans would not be wrong. It was observed after the economic depression experienced in the year of 2001 that these companies have tried harder to walk on eggshells to be able to survive. As a result of this study, matters that will support the decision-making processes on financial matters of the SMEs have been compiled in the light of technological developments.