Aktif fiyatları, köpükler ve optimal para politikası tepkisi
  1. Tez No: 240063
  2. Yazar: ERALP DENKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Son yıllarda yasanan hızlı teknolojik ilerleme, finansal piyasalarda yasanansürekli yenilenme süreci, sermaye hareketlerinin hızlanması, ve bütün bunlar sonucundaglobal piyasalarda yasanan hızlı entegrasyon; modern merkez bankacılığı içincevaplanması gereken yeni sorular ortaya çıkarmıstır. Aktif fiyatlarındaki köpüklerin veasırı oynaklıkların ise fiyat istikrarını uzun vadede olumsuz etkileme potansiyeli olduğudüsünülmektedir.Bu çalısmada, aktif fiyatlarında yasanan bu tür asırı hareketler arastırılmıs,ilgili hareketlerin nedenleri, ekonomiye etkileri, istatistiksel belirlenme yöntemleri vebunlara karsı izlenmesi para politikası kapsamlı olarak arastırılmıs ve Türkiye özelindebir uygulama çalısması gerçeklestirilmistir.Uygulama çalısmasında; odaklanan dönemde Türkiye döviz piyasasında köpükyasandığına dair istatistiksel kanıt bulunmustur. Ayrıca özgün olarak kurgulanan yapısalbir model çerçevesinde, hisse senedi piyasasında yasanan olası bir köpüğe karsı politikafaizinin artırım yönünde kullanılmasının makroekonomik performansı artırabileceğigözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Rapid technological advances, continuous improvement of financial markets,increasing capital flows and- as a result of these- integration of financial marketsbrought about new questions for modern central banking to answer. Asset price bubblesand excessive volatility of asset prices are considered as phenomena harming long termprice stabilityIn this study, these excessive movements of asset prices are investigated; thecauses of these fluctuations, their impacts on the economy, statistical methods to detectthem and monetary policy to react against them have been intensively researched and anempirical study on Turkish markets has been implemented.In the empirical study, it has been found that there was a bubble in foreignexchange market in the investigated time period. Furthermore by using a uniquelyconstructedstructural model, it has been observed that an increase of the policy rateagainst an equity price bubble could increase the macroeconomic performance.