Tuz Gölü (Karataş) çevresindeki sahil kumullarına insan etkileri
Human effects on sand dunes around the Salt Lake (Karataş)
- Tez No: 240071
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Çukurova Deltası' nda yer alan Tuzla Lagünü çevresindeki sahil kumullarına insan etkileri ele alınmaktadır. Ülkemizde 1950' li yıllardan sonra tarımda makineleşme ile beraber tarım alanları hızla genişlemiştir. Çalışma alanımızın ana konusunu tarımsal etkinliklere paralel olarak ortaya çıkan kumul tahribatları, sahanın öncesinde ve sonrasındaki durumu, alan değişimleri ile alan kullanımının nasıl olması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada sahil kumulları coğrafi metotlarla araştırılmıştır. Koruma ve kullanımın bir arada olması gerektiği vurgulanmıştır. Tarım alanı kazanmak için kumulların düzleştirilmesi yasal olmamakla beraber devam etmektedir. Korunan ve hazineye ait arazilerle özel mülkiyetin iç içe olduğu sahada hazine arazileri talan edilmektedir. Bilimsellikten uzak bu yaklaşımların doğurduğu sorunlar kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of human on sand dunes around lagoon of Tuzla in Çukurova basin are analysed. After 1950?s with machinery in agriculture, agricultural fields rapidly enlarged in our country. In this research, the destructions occured on sand dunes paralel with the agriculturel activities is searched and the situation of the area ,before and after,is evaluated. The moving of the sand dunes and how they should be used are showed in this thesis. In this research, the Sand Dunes were dealt with geographical methods. Its implied that they should be both used and protected at the same time. Even though it is not legal to eradicate sand dunes to open agricultural areas, it is still carried on by the locals. In the area where the protected and treasury land integrated with private estate is occupied by neighbour farmers. The problems caused by these non-scientific approaches show themselves clearly.