Mahkumları suça yönelten faktörler ve din anlayışları üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on factors which steer convicts into crime and convict?s religious perceptions
  1. Tez No: 240088
  2. Yazar: İSRAFİL İĞDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde modernleşme ile birlikte kurumların yapısında, işleyişlerinde, fonksiyonlarında ve bireylerarası ilişkilerde değişmeler meydana getirmiştir. Bu durum bazı sosyal problemlerin ortaya çıkmasına ve daha önce var olan sosyal problemlerin de daha büyük boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Sosyal problemler arasında en çok ilgi çekeni şüphesiz suç olgusudur. Bu araştırma, bir yandan hüküm giyen bireylerin niçin suç işler duruma geldiklerini irdelerken, diğer taraftan onların günlük yaşantılarından yola çıkarak din anlayışlarını da analiz etmeye çalışmaktadır.İnsanların suç işlemelerine neden olan faktörler cezaevi ortamında araştırılmaya çalışılmıştır. Hükümlülerden alınan bilgilere göre, suçun doğuş ve nedenleri arasında modernleşme sürecinde aile kurumunun işlevinden uzak kalması sonucu sosyalleşmenin yetersiz oluşu ve ilk çocukluk döneminin izlenememesi, arkadaş grubu ve çevre ile etkileşim, işsizlik, yoksulluk ve gelir dağılımındaki dengesizlikler nedeniyle ihtiyaçların doyuma ulaşamaması, suç işleyen ve cezaevine hapsedilen bireyin yakın çevresi, toplum ve yasal otoriteler tarafından damgalanması, suçlara karşı dirençli olmayı öğreten, hayatı anlamlandıran din kurumunun günlük hayattaki öneminin zayıflaması gibi etkenler sayılmaktadır. Mahkumları suça yönelten bu faktörlerin ilgililerce özenle değerlendirilmesi, çözümü için uygun politikaların geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays changes in structures of instutions, and their functions and changes in interpersonal relationship has occured together in modernization period. This situation has tended to arise some social problems and also become large some social problems which are exist already. The most attractive one among these social problems is certainly issue of crime. On the one hand, this research is investigating why criminals commit crime, on the other hand it is trying to analysis understanding religion of them by leading their daily lives.Factors, cause to commit crime, were tried to make research in atmosphere of prison. According to knowledge that have been got from criminals about arising and causes of guilty, we can enumerate factors like lack of sociability because family society went away from its own functions, the fact that first childhood period can not be observed, interaction with circle and friend group, the fact that enough level of needs can not be reached because of imbalance in income distribution and unemployment and also poverty, the family or circle of people who commit crime and were put in prison, being lebeled by society and legal authority, decreasing importance of religion in daily life which gives meaning to life and teaches to be tough aganist offenses. These factors, that cause crime, need to evaluate carefully and need to find right politics to solve problems above by competents