Kemal Ümmî Divanı tenkitli metin-indeks
Kemal Ümmî's Divan edition critic-index
- Tez No: 240111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Türk kültürü içinde önemli bir yere sahip olan Dinî-Tasavvufi Türk Edebiyatı alanında yüzyıllar boyunca çok sayıda eser verilmiştir. Bu eserlerin bazıları üzerinde çalışmalar yapılarak ilim âlemine tanıtılmış, bazıları üzerinde ise henüz bir çalışma yapılmamıştır. Türk kültürünün birer parçası olan bu eserlerin tanıtılması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada Kemal Ümmî Divanı'nın kaynaklarda zikredilmeyen, Kahramanmaraş'ta bulunan iki yeni nüshası konu olarak seçilmiştir. XV. yüzyılda yaşayan ve dinî-tasavvufi şiirler yazan Kemal Ümmî'ye ait Divan'ın Kahramanmaraş'ta bulunan nüshalarının tenkitli metni oluşturulmuş ayrıca çalışmanın sonunda özel adlar indeksi verilmiştir. Bu çalışmayla Kemal Ümmî Divan'ının yeni nüshalarının ilim âlemine tanıtılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Large quantities of works have been given for centuries in the field of Turkish Religious Suffic Literature which has an important part in Turkish culture. Some of these works have been studied and introduced to the science world but some of them haven?t been studied yet. Introducing some of these works each of which is the part of Turkish culture has great importance. In this study two new copies of Kemal Ümmî?s Divan in Kahramanmaraş which haven?t been mentioned in the sources have been chosen as a subject. Edition critic of two copies of Divan which are belonged to Kemal Ümmî who lived in 15th century and wrote religious suffic poems has been made and also proper names have been given in an index. New copies of Kemal Ümmî?s Divan are introduced to science world.