Kemâl-i Ümmî Dîvânı'nda tasavvuf terminolojisinin işlevsel sözlüğü
A functional dictionary of the sufi terminology in the Divan of Kemâl-i Ümmî
  1. Tez No: 655867
  2. Yazar: GÖRKEM SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bu çalışmada, on beşinci yüzyıl şeyhlerinden sûfî şair Kemâl-i Ümmî'nin Dîvânı'nda tasavvuf terminolojisi kapsamında kullanılan kelime ve terimlerin düzenli bir listesinin oluşturulması, bunların anlamları, kullanım sıklıkları ve kökenlerini de araştırmak suretiyle işlevsel bir sözlük oluşturulması amaçlanmıştır. Tezde, Kemâl-i Ümmî'nin Dîvânı'ndaki dinî ve tasavvufî kavramlar için Hayati Yavuzer'in doktora tezi olarak hazırlayıp daha sonra yayımladığı metin esas alınmıştır. Terimler alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiş, sıklık sayıları belirtilmiş, sözlük ve tasavvufi anlamları altında ilgili beyitler tasnif edilerek sıralanmıştır. Kemâl-i Ümmî dîvânında geçen kelimelerle, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde daha önce Hüsâmeddîn-i Uşşâkî, Azîz Mahmûd Hüdâyî ve Abdülmecîd-i Sivâsî'nin dîvânları üzerinde yapılmış aynı mahiyetteki tezlerin sonuçlarından kelime kullanım yoğunlukları da mukayese edilerek, şair ve döneme göre dil özellikleri analiz edilmiştir. Kemâl-i Ümmî'nin yoğun kullandığı kelimeler üzerinde durulmuştur. Bu şekilde hazırlanan çalışmanın işlevsel bir sözlük olarak tasavvuf literatürüne katkıda bulunması amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler Tasavvuf, Tasavvufi Türk Edebiyatı, Kemâl-i Ümmî, Dîvân, İşlevsel Sözlük
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to create a functional dictionary by creating a regular list of words and terms used within the scope of Sufism terminology in the divan of the Sufi poet Kemal-i Ummi, one of the sheikhs of the fifteenth century, and researching their meanings, usage frequencies and origins. The thesis is based on religious and mystical terms in Kemâl-i Ümmî 's Divan from the text prepared by Hayati Yavuzer as his doctoral thesis and published later. The terms are arranged in alphabetical order, the usage frequencies calculated, the related couplets are classified and listed under their dictionary meanings and mystical explanations. By comparing the usage frequency of the words in the dîvân of Kemâl-i Ümmî, from the results of the theses of the sameinstitute made on the dîvâns of Hüsâmeddîn-i Uşşâkî, Azîz Mahmûd Hüdâyî and Abdülmecîd-i Sivâsî, language features analyzed according to poet and period. The words Kemal-i Ümmî used most were emphasized. The study prepared in this way is aimed to contribute to the Sufism literature as a functional dictionary. Keywords Kemâl-i Ümmî, Dîvân, Sufism, Functional Dictionary