Kemâl Ümmî Dîvânı işlevsel sözlüğünden hareketle kemâl ümmî, Şemseddin-i Sivâsî ve Niyâzî-i Mısrî divanlarındaki tasavvufî kavramlar/terimler
With reference to Kemal Ummi Diwani's functional dictionary sufi concepts/terms in the diwans of Kemal Ummi, Şemseddin-i Sivasi and Niyazi-i Misri
  1. Tez No: 751988
  2. Yazar: BÜŞRA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 903
Özet
Tasavvuf, kültürün her alanında etkili olduğu edebiyatta da kendini göstermiştir. Tasavvufun edebiyata tesiri daha ziyade tasavvufî kavramların ve terimlerin metinlerde sıklıkla yer alması ve oluşturduğu farklı anlam katmanları yoluyla olmuştur. Bu minvalde Kemâl Ümmî, Şemseddîn-i Sivâsî ve Niyâzî-i Mısrî divanları da tasavvufî kavram ve terimler bakımından oldukça zengin veriler sunmaktadır. Tezimizde 15. yüzyıl Tekke şairi Kemâl Ümmî Dîvânı'nın çalışmamız kapsamında oluşturulan ve dinî-tasavvufî madde başlarını içeren işlevsel sözlüğünden hareketle Kemâl Ümmî, Şemseddîn-i Sivâsî ve Niyâzî-i Mısrî divanlarındaki tasavvufî kavramlar/terimler, anlam katmanları ve bunlarla meydana getirilen unsurlar üzerinde durulmuştur. Burada tasavvufî kavramlarla/terimlerle oluşturulan deyimler, kavramlar/terimler arası zıtlıklar, eş/yakın anlamlı kullanımlar, kavramların/terimlerin Türkçeleştirilmesi, kavramlarla/terimlerle oluşturulan mekân tanımlamaları, kişi-zümre ifadeleri ve benzetmeler/hayaller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism has also manifested itself in literature, where it is influential in every aspect of culture. The influence of Sufism on literature has been mostly through the presence of Sufi concepts and terms in the texts and the different layers of meaning they create. In this respect, the diwans of Kemal Ummi, Semseddin-i Sivasi and Niyazi-i Mısri also provide very rich data in terms of mystical concepts and terms. In our thesis, based on the functional dictionary of the 15th century Tekke poet Kemal Ummi's Diwan, which was created within the scope of our study and includes the religious-mystical items, the mystical concepts/terms in the diwans of Kemal Ummi, Semseddin-i Sivasi and Niyazi-i Mısri, the layers of meaning created with them. Here, idioms created with mystical concepts/terms, contrasts between concepts/terms, synonyms/similar usages, Turkishization of concepts/terms, definitions of spaces created with concepts/terms, expressions of person-group and metaphors are discussed.