Üretim yapan işletmelerde analitik ağ prosesi yöntemi ile proje önceliklerinin belirlemesi ve buna yönelik bir uygulama
An application to identify project priority with analytical network process at manufacturing companies
- Tez No: 240179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir konu hakkında zamanında ve doğru karar verebilmenin önemi hem kişiler hem de kuruluşlar için giderek artmaktadır. Dolayısıyla karar verme konusundaki çalışmalar da günden güne önem kazanmaktadır. Günümüzde firmalar için en önemli hedef müşteri isteklerini gerçekleştirmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle siparişe dayalı üretim yapan işletmelerde müşteri isteklerini hem tam olarak, hem de istenilen zamanda gerçekleştirmek giderek önem kazanan bir noktadır. Bu isteklerden en önemlisi de müşteriye siparişini tam zamanında teslim etmektir. Literatürde proje önceliklerini belirlemeye yönelik birçok yöntem ve algoritma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı üretim yapan işletmelerde üretilecek projelerin sıralanması işlemine, firma bünyesindeki tüm bölümlerin üretime olan etkilerinin dahil edilmesiyle farklı bir bakış açısı getirmektir. Çalışma cam ambalaj sektörünün kalıp tedarikçisi konumunda bulunan bir firmada uygulanmıştır. ANP modeli firma yöneticileri ve bölümlerinde çalışan beyaz yakalı personeller ile yapılan toplantı ve beyin fırtınası çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kurulan ANP modelinde ki kriterlerin ilişkilerine göre ikili değerlemeleri yapılarak kriterlerin ağırlıkları bulunmuştur. Akabinde bu kriterlere göre firmada ki siparişe bağlanmış projeler ikili karşılaştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonrasında da projelerin üretim öncelikleri belirlenmiştir.Firma yöneticilerince çalışma sonucunda ortaya çıkan önceliklerin gerçeği oldukça yansıttığı düşünülmektedir. Zira ödeme alınamaması sebebiyle siparişleri askıya alınan GG ve BLC kodlu firmaların siparişleri en düşük önceliği almıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of giving the right decision on time for the people and for the organizations is increasing about the any subject. Consequently searching about the making a decision is being important from day to day.The most important target nowadays for companies should cover customer's wishes. Especially more and more companies work for orders should cover customer's wishes at right time and be wholly. The most important wish at this wishes order should be covered to customer's order at right time. At literature, there is a lot of method and algorithms for identifying project priority. The purpose of this study will be produced in the production of projects when the business process, companies in the production of its all part of the effect is to bring a different perspective is included. Working as supplier of glass container industry in the pattern is applied in a company. ANP model, and section managers working in firms with white collar staff meetings and brainstorming as a result of the work has been revealed. ANP model was established according to the bilateral relations in the valuation criteria weights of criteria has been made. According to these criteria, subsequently in that order companies connected to bilateral projects are compared. After the production of the project, calculations were set priorities.Company managers emerged as a result of their work reflects a very real priority is considered.Payment due to orders not received, since the suspension of orders of the GG and BLC-source companies have the lowest priority.