Eğlence pazarlamasında sahne sanatlarının pazarlanması ve bir uygulama
Marketing of the performing arts in entertainment marketing and a case
- Tez No: 240182
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin hızlı ilerleyişi, her gün yeni bir ürünün piyasaya sunulması, seçeneklerimizi gittikçe çoğalması bizleri, istediklerimize ulaşabilmemizi için daha çok çalışmaya itmektedir. Bu yoğun çalışmanın sonunda kendimize verebileceğimiz ödül verimli ve eğlenceli bir boş zaman aktivitesi olmalıdır. Günümüzde bu vakti değerlendirme yolumuz, belki alışkanlıktan, belki de ekonomik kaygılardan, yine teknoloji aracılığı ile bize sağlanan olanaklar üzerinden geçekleşmektedir. Bu araştırma, boş vakti değerlendirmenin belki unutulmuş bir aracı olan gösteri sanatlarını tekrar gündeme getirmeyi amaçlamış, ve yine bu dalın eski dönemlerden beri varlığını sürdüren tiyatro dalını incelemeye çalışmış, yaşanılan ilgi kaybının sebeplerini ortaya koyarak, çözüm sunmaya çalışmıştır. Tez beş ana başlıktan oluşmaktadır. Uygulama kısmında İstanbul'daki tiyatroların işletme ve pazarlama stratejileri incelenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak bu stratejilerin incelenmesi sırasında anket kullanılmıştır. Bu çalışma için kullanılacak veriler, İstanbul'daki biri ödenekli, diğeri özel bir tiyatro olan iki tiyatronun seyircilerine uygulanan 63 soruluk anket sonucunda elde edilmiş olup, ayrıca bu tiyatro kurumlarının yöneticileri ile yapılan mülakatlar da araştırmaya destek vermek amacı ile kullanılmıştır. Araştırma sonuçları değişkenlerin tipine göre, Spss 16 programı kullanılarak ve frekans dağılımları, Anova analizleri kullanılmak suretiyle test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ankete katılan seyircilerin çoğunluğu tiyatro kurumlarının pazarlama stratejilerinde aksama olduğunu düşünmektedirler.Araştırma sonuçlarına göre bilet fiyatları ve tanıtım faaliyetlerinin, bir tiyatro gösterisi izlemeye karar vermede etken olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bir etkinliğe katılma kararını almanın, demografik faktörlere bağlı olarak değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fast development in technology, having a new product marketed every day, the increase in our options push us to work harder in order to get what we desire. In the end of this intense work, the reward that we can give to ourselves is an efficient and entertaining leisure time. Today, our way of using this time is either because of habits or economic concerns, is, again, through the resources of technology. This research, aims to bring the performing arts on the stage again and tries to investigate the ancient branch which is theater, and by pointing our the reasons of loss of interest in it, tries to provide a solution. The thesis consists of five main titles. In the application part, the strategies of marketing and management of theater were explored. Surveys were used in order to investigate these strategies. The data acquisition of this research was made in one public and one private theater in Istanbul with a survey of 63 questions. Furthermore, the interviews which were performed with the managers of these theaters were used in order to enrich and support the study. The results were put through SPSS 16 and analysis of variance (ANOVA) was performed to yield the distribution of frequency. The results yielded that most of the spectators who participated in the application think that there is a problem in the marketing strategies of theaters .According to the results of the research, the prize of tickets and publicity of the performance were found to be the determinants of whether to watch it or not. Furthermore the decision of participating in a performance was not found to be connected with the demographic factors.