Kitlesel bireyselleştirme yöntemi ve bir uygulama
Method of mass customization and an implementation
  1. Tez No: 240183
  2. Yazar: GÜRKAN PAZARCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüz endüstrisinde artan rekabet ile birlikte işletmeler, müşteri kavramına daha fazla önem vermişlerdir. Müşteri istek ve ihtiyaçları firmaların stratejilerini gözden geçirmelerine ve daha fazla müşteri odaklı bir strateji izlemelerine neden olmuştur. Kitlesel bireyselleştirme modeli, farklı istek ve ihtiyaçları olan müşteri gruplarına hem kitlesel üretim hem de bireyselleştirilmiş üretim prensiplerini kullanarak yanıt vermek amacıyla tercih edilen bir strateji olarak günümüz şartlarında önem kazanmıştır. Kitlesel bireyselleştirme, kitlesel üretimden farklı bir şekilde müşterileri tek tip olarak değil her birini ayrı ayrı memnun etmeyi kendine prensip edinen bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Maliyetleri minimum seviyede tutmak üzere tasarlanmış olan üretim sistemleri bu çerçevede yeniden düzenlenmektedir. Maliyetleri kitlesel üretimden daha fazla gibi gözükse de üretimde modüler sistemlerin kullanılmasıyla maliyet faktörü minimize edilmeye çalışılmaktadır. Modüler sistemler, her müşteri grubu için tekrar düzenlenebilen ve üretim kısmının hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlayan yapılar olduğundan, farklı istek ve ihtiyaçlara kısa zamanda yanıt verebilmek kolay hale gelmektedir. Bu çalışmada kitlesel bireyselleştirme modelinin türleri, temel özellikleri, avantaj ve dezavantajları ve başarılı bir kitlesel bireyselleştirme uygulaması hakkında faydalı bilgiler vermek amaçlanmıştır. Bu modelin ülkemizdeki algılanma biçimi ve müşterilerin kitlesel bireyselleştirmeye bakış açılarının belirlenmesi amacıyla ülkemizde gömlek sektöründe faaliyet gösteren İstanbul'da Kanyon, Akmerkez ve Metrocity gibi alışveriş merkezlerinde mağazaları bulunan Milimetric gömlek firmasının müşterilerine bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At today?s industry, enterprises have been focusing more about the customers due to the increasing competitive. Customer needs and expectations force the companys to overview their strategies and to follow a customer driven strategy. Mass Customization model, has been a more important strategy today thanks to both using mass production and mass customized production principles to meet customer needs and demands. Apart from Mass Production, in Mass Customization strategy, it?s a principle not to see customers as a prototype but somebody which should be pleased one by one. Production systems which was designed to keep the costs at the lowest level are now being revised in order to play in Mass Customization strategy. As it is seen that the costs are more than the one in Mass Production, it could be worked to make the costs minimum by using modular systems. Moduler systems could be arranged at all time for each customer easily and production could be done really fast. At this framework, it is an easy way to meet different needs and demands.At this study, it is intended to give useful informations about the concepts of Mass Customization, it?s basic specifications, advantages and disadvantages and necessary conditons for a successful Mass Customization implementation. According to understand the model of Mass Customization in Turkey, a survey was implemented for the customers of Milimetric Custom Shirts Company which has shops in various malls such as Kanyon, Akmerkez and Metrocity.