Televizyon reklamlarına karşı olan tüketici tutumlarının satın alma niyeti ile ilişkisi ve telekomünikasyon sektöründe bir pilot araştırma
Relation between the attitudes towards television advertisement and purchase intention and a study on telecommunication sector
  1. Tez No: 240208
  2. Yazar: ZEYNEP MİNNETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde firmaların hayatta kalma mücadelelerinde reklam gittikçe daha önemli bir konuma gelmiştir. Tv reklamları görsel ve işitsel pek çok öğeyi kullanabilmesi ve çok sayıda tüketiciye ulaşabilmesi açısından en cazip reklam araçları arasında üst sıralarda yer almaktadırlar. Tüketiciler de zamanla izledikleri TV reklamlarına karşı bir tutum içerisine girmişlerdir.Bu çalışmada; televizyona verdikleri reklamlarla birbirleri ile bir yarış içinde olan telekomünikasyon şirketlerine karşı tüketicilerin geliştirdikleri tutumlar ve bu tutumların satın alma niyetlerini nasıl etkiledikleri incelenmektedir. Araştırma içerisinde tüketicilerin davranışları, TV reklamlarında kullanılan yöntemler, ikna olgusu, şüphecilik ve tutum konuları yer almaktadır. Sonuçta, tüketicilerin geliştirdikleri tutumun satın alma niyetlerini nasıl etkilediği irdelenmektedir. Çalışmanın amacı, TV reklamlarına karşı olan tüketici tutumlarının satın alma niyetine etkisine dikkat çekerek reklamcıları ve araştırmacıları bu konu üzerinde çalışmaya teşvik etmektir. Böylelikle hem reklam veren kurumlara, hem de reklamcılara faydalı olmayı; bununla birlikte akademik anlamda bu konuyla ilgilenen kişilere örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır.Çalışmada, Türkiye'nin telekomünikasyon şirketleri Turkcell, Vodafone ve Avea şirketleri hakkında anket yolu ile tüketicilerin bilgisi alınmış; daha sonra SPSS programı yardımıyla bu veriler analiz edilmiştir. Araştırmadan yola çıkarak; reklamcıların, reklama büyük bütçeler ayıran şirketlerin ve araştırmacıların dikkatini tüketicilerin bu konuya bakış açılarına çekmektir. Araştırma sonuçları tutumun satın alma niyetini etkileyen değişkenlerden biri olduğunu ortaya koymuştur. Tüketici tutumlarında ortaya çıkan en etkili faktör ise tüketici güveni olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, while companies struggle to survive, one of the most popular marketing methods of advertising became more important. TV advertisements are one of the most popular advertisement methods as they can use many visual and auditory methods to get more customers into it. Consumers started to have an attitude against the TV advertisements.In this study, the attitudes of customers against to the companies on telecommunication sector which are in a serius competion with each other and how these attitudes effect customers? purchase intentions are examined. In this research, consumer behavior, methods used in television advertisements, persuasion, skepticism and attitudes are presented. The purpose of the study is to capture attention to the relationship between the attitudes against the televisions advertisements and purchase intentions of the consumers. Thus, it is aimed to be helpful to the advertisers and advertising companies; it is also aimed to be constitute an example for the people who ise dealing this isues in academic.In this study, the consumers? thoughts about Telecomunication companies in Turkey which are Turkcell, Vodafone and Avea are collected by a survey and then these datas were analized by SPSS program. It is aimed to capture attention of the companies which develop a huge budget for advertisement and researchers to the customers? point of view to this subject. The results of this research are showed attitude is one of the variable which affects purchase intention. The most effective factor of the consumers? attitudes is consumers? confidence.