Performans değerlendirme sistemi çıktılarının insan kaynakları yönetiminin alt sistemlerinde girdi olarak kullanılmasına yönelik bir model önerisi: TSK örneği
A model proposal devoted to usage of performance appraisal system outputs as input to human resources management's practices: Example of TAF
  1. Tez No: 240221
  2. Yazar: CEYHUN ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nde uygulanan performans değerlendirme süreci sonucunda, personelden elde edilen zengin veri ve bilgi kaynağının, TSK İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY)'nde kullanılarak verimliliğin arttırılması sürecini incelemiştir. Bu amaçla araştırma, öncelikle, Performans Değerlendirme Sistemi (PDS), İKY alt sistemleri ve PDS çıktılarının İKY'nde kullanımı ile ilgili kuramsal çerçeveyi çizmiştir. Daha sonra, PDS tabanlı bir İKY modeli önermek amacıyla; Personel Yönetim Sistemi-2010 (PYS-2010) Projesi kapsamında oluşturulan Personel Konsepti-2010'u ve PYS-2010 E-Bültenlerini inceleyerek, esaslarını ortaya koymuştur. Araştırma son olarak, konu ile ilgili problem, görüş, öneri ve beklentilerini öğrenmek amacıyla, araştırmacı tarafından, T.C. Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli insan kaynakları yöneticileri ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere yer vermiştir.Araştırma, bulguları genelleme amacını gütmemiş, zaten var olan bir `gölge teoriyi' (de facto İKY modeli) gün ışığına çıkarmak istemiş, gerçeğe ulaşmanın ötesinde; gerçekleri, olayları ya da olguları kavramsallaştırmayı hedeflemiştir. Bu çerçevede, Alt (Gömülü) Teori metodolojisi ile uyumlu olarak, katılımcılardan elde ettiği verileri kodlamış, kodlanan veri gruplarını kavramsallaştırmış ve bu kavramları da kategoriler altında gruplandırmıştır. Daha sonra, yaratılan kategoriler arasındaki ilişkileri tespit ederek, bu ilişkileri TSK İKY literatüründeki esaslar doğrultusunda sentezlemiş ve teoriye (İKY modeline) doğru gitmeye çalışmıştır. Araştırma sonuçta, PDS tabanlı bir İKY modeli önermiştir.Bu bağlamda araştırma, TSK İKY'nde PDS tabanlı bir model kullanılmasının, iş süreçlerini düzenleyerek verimliliğin arttırılması yönünde faydalar sağlayacağı sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The research has examined the process of enhancing the productivity by using the fertile datum and information resource which has obtained from the personnel in the end of the performance appraisal process that has been put into practice in Turkish Armed Forces (TAF)?s Human Resources Management (HRM). The research with this objective, has firstly constructed the theoretical frame regarding Performance Appraisal System (PAS), HRM practices, and usage of the PAS?s outputs in HRM. Afterwards, for a proposal of PAS based HRM model, it has exposed the Essentials of Personnel Concept-2010 and Personnel Management System-2010 (PMS-2010)?s E-Bulletins which have designed in the extent of TAF?s PMS-2010 Project. The research, has finally given place to the semi-structured interviews which have carried out with human resources managers in charge of Turkish General Staff, Turkish Army, Turkish Air Force Command Post, and Turkish General Command of Gendarmerie, by the researcher, with the objective of knowing their problems, opinions, proposals, and expectations.The research has not nourished an aim to generalize the findings, but has wanted to bring an anyhow existing `shadow theory? (de facto HRM model) to light, beyond reaching the reality, it has aimed to conceptualize the realites, occurrences or phenomenons. The research, in this framework, as being harmonious with Grounded Theory, has coded the datums obtained from the participants, conceptualized the coded datum groups, and grouped these concepts under categories. Afterwards, determining the relationships among these created categories, it has synthesized these relationships towards the essentials of TAF?s HRM literature and tried to reach the theory (HRM model). The research has finally proposed a PAS based HRM model.At this point of view, the research has reached the conclusion that using a PAS based model, organizing the employment processes in TAF?s HRM, would have yielded benefit by enhancing the productivity.