Sermaye piyasası aracı kurumlarında iç denetim
Internal audit in brokerage firms
  1. Tez No: 240220
  2. Yazar: MELEK ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin kapsamı, sermaye piyasasında faaliyet gösteren aracı kurumların iç denetim sistemleridir. İç denetim, aracı kurumlarda vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir faaliyet olarak görülmekte, kurum faaliyetlerini geliştirmekte, iyileştirmekte, değer katmakta ve güvence vermekte, muhasebe bilgilerinin doğruluk ve güvenilirliğini, faaliyetlerin mevzuata uygunluğunu, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Amaç olarak iç denetimin faydaları, mevcut yapısının değerlendirilmesi ve iç denetimde etkinliğin sağlanması için yapılması gerekenler belirlenmiştir. İç denetimin yapısı mevcut düzenlemelere göre, mevcut düzenlemeler ise uluslararası standartlara göre değerlendirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket seçilerek Türkiye'de faaliyeti devam etmekte olan aracı kurumların iç denetim sistemleri incelenmiş ve etkinliğin sağlanması için gerekli konular hakkında sorular sorularak yöneticilerden bilgi alınmıştır. Sonuçlar mevcut düzenlemeler ile kıyaslanarak yapılan düzenlemelerin uygulamada ne ölçüde yerine getirildiği belirlenmiştir. Aracı kurumlarda iç denetim sistemi, iç denetim yönetmeliği, mali tablolar denetiminin yapılması, iç denetim birimi çalışanlarının tarafsızlığı ve başka görevler üstlenilmemesi konularında aracı kurumlardaki mevcut durumun uygun olduğu, faaliyet raporunun hazırlanması, raporlarda onay alınması, iç denetim planının oluşturulması, risk analizlerinin yapılması, uygunluk ve performans denetimlerinin yapılması ve eğitim verilmesi konularında ise etkinlik için aracı kurumlarda mevcut durumun geliştirilmesi gerektiği saptanmıştır. Ayrıca iç denetimin faaliyetlerde mevzuata ve yasalara uygunluk, muhasebe bilgilerinin doğruluğu, etkin bir yönetim ve kaynakların etkin ve verimli kullanılması konularında fayda sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Internal audit system to the area of brokerage firms is the scope of this thesis. Purpose is determined as the benefits of internal audit, evaluation of existing structures and needs to be done to ensure effectiveness. Internal audit is an essential activity. It develops and improves corporate activities and adds values to the company. Furthermore internal audit ensures accurate and reliable accounting information, compliance with the legislation provides for activities and makes effective, economic and efficient resources. The structure of the internal audit was assessed according to existing regulations and this regulations was assessed according to international standards. Data collection methods were selected as survey. Ongoing activities of brokerage firms internal audit systems were examined and information about efficiency in internal audit has been taken from the managers by asking questions. Results are compared with existing regulations. Current system is appropriate for internal audit system, internal audit regulations, financial statements audit, impartiality of the internal audit department emplayees and not undertaking other duties. And for preparation of annual report, approval in the reports, establisment of the internal audit plan, risk analysis, compliance and performance audit, trainig current situation should be developed. Furthermore, internal audit benefits in compliance with legislation and law in action, accuracy of accounting information, an effective management, and effective and efficient use of resources.