Türk dış politikasında yumuşak güç inşası: Aktörler ve uygulamalar
The construction of soft power in Turkish foreign policy: Actors and practices
  1. Tez No: 531263
  2. Yazar: YAŞAR ALDIRMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NECİP ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası ilişkiler zemininde yumuşak güç kavramı dış politikanın en önemli unsurlarından birisi halini almıştır. Uluslararası ilişkiler literatürüne 'Yumuşak Güç' kavramını kazandıran Joseph S. Nye'a göre yumuşak gücün üç temel kaynağı içerisinde ilk başta kültür gelmektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin sahip olduğu kültür zenginliğinin Afrika'dan Balkanlara ve oradan da Orta Asya'ya kadar uzanan tarihsel bağları sayesinde, yumuşak güç potansiyeline önemli bir katkı sağladığı var sayılabilir. Literatürde Türkiye'nin yumuşak gücünü ve bu gücün unsurlarını konu edinen çok az sayıda çalışma bulunduğu gibi özellikle son on beş yılda Türk dış politikasında vurgu yapılan yumuşak güç kullanımının etki ve faydalarını araştıran çalışma sayısı da yok denecek düzeydedir. Bu nedenlerle hem Türkiye'nin sahip olduğu yumuşak güç potansiyelini kavrayabilmek hem de bu gücün unsurlarını ortaya koyabilmek önem arz etmektedir. Dahası sahip olunan güç ve unsurların kullanılmasının ne tür etkileri olduğu yada olabileceğinin araştırılması da Türk Dış Politikası açısından oldukça önemlidir. Tez çalışmasında öncelikle Uluslararası İlişkiler disiplini içerisinde güç kavramı tanımlanacak güç kavramının dönüşümü ve globalleşme süreci ele alınacaktır. İkinci bölümde Türk Dış Politikasında yaşanan değişim ve dönüşüm ile yumuşak güç kavramı açıklanacaktır. Son bölümde ise Türkiye'nin yumuşak güç inşacısı kurum ve kuruluşların faaliyetlerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of soft power has become one of the most important elements of foreign policy. According to Joseph S. Nye, who brought the concept of“soft power”to the international relations literature, culture comes first in three basic sources of soft power. In this context, this context, Turkey's cultural wealth that stretches from Africa to the Balkans and Central Asia, makes an important contribution to its soft power potential. In literature, besides the scarcity of studies on the issue of Turkey's soft power and its elements, the number of studies on the effects and benefits of the soft power usage having been emphasized by the Turkish Foreign Policy especially for the fifteen years are so few. For these reasons, it is important to grasp the potential and components of soft power possessed by Turkey. Furthermore, it is also important for Turkish foreign policy to investigate the effects or possible effects of the use of the possessed powers and elements. In this thesis, firstly, the concept of power will be defined within the International Relations discipline and the transformation of the concept of power and the process of globalization will be discussed. In the second chapter, the change and transformation in Turkish Foreign Policy and the concept of soft power will be explained. In the last section it will be referred to the activities of Turkey's soft power builders of institutions and organizations.