Mesleki orta öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin okul müdürlerine duydukları güven düzeyi
It is to show the high school teacher?s who work in professional high schools trust level to their school managersand at that point to make different suggestions through the data about both teachers and managers situations
- Tez No: 240243
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada mesleki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin okul müdürlerine duydukları güven düzeyinin ne olduğu ortaya çıkarmak ve bu noktada hem öğretmen hem de müdürler açısından durum tespiti yapıp elde edilen bulgularla önerirle getirmek amaçlanmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakası Ümraniye ilçesinde bulunan meslek liselerinde görev yapan toplam 167 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarının yorumlanmasına geçilmeden önce bu araştırmada her türlü kavram açıklanmıştır. Yönetimin tarihsel gelişimine, Eğitime, Mesleki eğitime ve güven olgusuna yer verilmiştir.Bu araştırmada mesleki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin okul müdürlerine duydukları güvenin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, eğitim alanı, mesleki kıdeme göre farklılıkları incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler güven ölçeği anketi ile toplanmış, veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anketler okullarda öğretmenler ziyaret edilerek uygulanmıştır. Anket toplam 28 sorudan oluşmaktadır. Veriler aritmetik ortalama, frekans, % ( yüzde ) t-testi Anova (tek yönlü varyans analizi) testi istatistikleri ile analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is to show the hıgh school teacher?s who work in Professional hıgh schools trust level to their school managersand at that point to make dıfferent suggestions through the data about both teachers and managers situations.This resarch has been aplied to 167 teachers who work in Professional hıgh schools in Ümraniye which is on the Assian side of İstanbul. Before interpretetion of the results: each concept has been explanied about the questionnaire Hitorical development of managment, Education, Professional education and Trust issues have taken place in this resarch.The reasrch has examined the difference on teachers the trust level of teachers to their school managers acording to sex, age, educational situation, educational field and Professional prionty.The data in this resarch has been collected through the trust measure and analysed with SPSS packet programe. Questionnaires have been applied to the teachers through visits to schools. In this questionnaires, thre are 28 questions in total. The data has been analysed and interpreted with arithmetic average, freguency, percentage (%) t- test, (Anova) one ? way varient analyse and statistic of the test.