İlköğretim öğrencilerinin sınıf içi problem davranışlarının farkına varma düzeyleri
Elementary school students' awareness level of their problem behaviours in the clasroom
  1. Tez No: 240242
  2. Yazar: ALİ RIZA SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Egitim ögretimin temel amacı, ögrencilerde istendik davranıs degisikligiolusturmaktır. Ancak, ögrencilerde kimi zaman problem davranıslargözlenebilmektedir. Ögrencierin problem davranısları, ögretmeni ve sınıftaki digerögrencileri olumsuz etkileyen, ögrenme ve ögretimin gerçeklesmesine engel olan,ögretmenin zaman ve enerjisinin çogunu bu davranısları düzeltmek için harcamasınaneden olan davranıslardır.Sınıf içi problem davranıslar her sınıf ortamında görülebilir. Her ögretmengirdigi sınıfta az ya da çok bu türden davranıslarla karsılasır. Sınıf yönetimi açısındanögretmenlerin bu davranısları bilmesi ve bu davranıslarla basa çıkacak yöntemlerigelistirmesi gerekir. Ögrencilerin problem davranıslarının farkındalık düzeyleri sınıfyönetiminin önemli boyutlarından biri olarak her geçen gün daha fazla ilgi odagıolmaktadır. lgili arastırmalar incelendiginde bu konuya genellikle ögretmenperspektifinden yaklasıldıgı görülmüstür.Bu arastırma ile ilkögretim 1I. kademe ögrencilerinin sınıf içi problemdavranıslarının farkına varma düzeyleri cinsiyet, yas, okudugu okul ve sınıf düzeyleridegiskenlerine göre ögrenciler arasında anlamlı farklılık olup olmadıgına bakılmasıamaçlanmıstır.Bu arastırmanın evrenini, 2008 ? 2009 Egitim ? Ögretim yılında, stanbulilindeki ilkögretim okullarında egitim-ögretim gören ögrenciler olusturmaktadır.Arastırmanın örneklemini stanbul ili Bakırköy, Zeytinburnu ve Fatih ilçesinde12 devlet okulu ve 8 özel okulda egitim gören 429 ögrenci olusturmaktadır. Arastırmayakatılanların %55.7 sini kız %44.3 ünü de erkek ögrenciler olusturmaktadır. Ögrencilerin%57,1'i resmi ilkögretim okullarında, kalan %42,9'u ise özel bir ilkögretim kurumundaegitimine devam etmektedir. Arastırmaya katılan ögrencilerin en büyük grubunu %40,1ile 14 yasındaki ögrenciler olusturmaktadır. 11 yasındaki ögrenciler örneklemin%2,3'ünü, 12 yasındaki ögrenciler örneklemin %39,6'sını ve 13 yasındaki ögrencilerörneklemin %17,9'unu olusturmaktadır. Arastırmaya katılan ilkögretim ögrencilerinin%51,5'i 6. Sınıfa, kalan %48,5'i ise 8. Sınıfa devam etmektedir.Arastırma için ?Problem Davranısların Farkına Varma Düzeyleri Anketi?gelistirilmis olup anketin ilk bölümünde ankete katılanların kisisel özellikleri belirlemeküzere arastırmacı tarafından hazırlanan ?Kisisel Bilgi Formu?, ikinci bölümde iselkögretim ögrencilerin sınıf içi problem davranıslarının farkına varma düzeyleriniölçmek için 36 maddeden olusan ?Problem Davranısların Farkına Varma DüzeyleriAnketi?, kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için?SPSS? paket programının 15.0 sürümü kullanılmıs olup, elde edilen bulgular içintablolar olusturulmustur. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma, iki faktörlüVaryans Analizi ve Scheffe-F testi ile analiz edilmistir.Arastırmada elde edilen bulgulara göre lkögretim ögrencilerin sınıf içi problemdavranıslarının farkına varma düzeyleri anlamlı farklılık bulunmustur. Yas, okuduguokul ve sınıf düzeyi degiskenlerine göre bakıldıgında da farklılık oldugu saptanmıstır.Arastırmanın sonunda elde edilen bulgular ısıgında öneriler gelistirilmistir.Anahtar Kelimeler Problem Davranıs, Farkına VarmaMart 2009 Ali Rıza SAKARYA
Özet (Çeviri)
The main aim of the education is to compose intended behaviours of students. Butsometimes, negative behaiours can be seen. The negative behaviours os the studentsare the ones which effect the teacher and the other students in the clasroom negativelyand these kind of behaviours prevents the learning and teaching. These negativebehaviours make the teacher spend the most of his time and energy for healing thesebehaviours.Negative behaviours can be seen in each class. Each teachers encounters withthese kinds of behaviours. According to class management, each teacher must knowand develop the techniques to heal these behaviours. Students? awareness of negativebehaviours becomes a popular topic nowadays as an important subject of classmanagement. If researches are examined ,it is seen that these subjects are processedfrom the view of teachers.By means of this research, it is aimed that whether there is a differencebetween students? degree in being aware of negative behaviour according to age,school,class or not.The universe of this research is the students who are in the primary schools ofIstanbul in the educuation terms of 2008?2009.The examples of the research are the 429 primary school students who study inthe official or special schools in Bakırköy, Zeytinburnu and Fatih. In research malestudents have %55,7 and the female students have %44,3 participation. The %57,1 ofthe students is in official primary schools. %42,9 of the students is in special schools.The majority of the students are 14 years old with a proportion of %40,1. The studentswho are 11 years old have %2,3 proportion. The %39,6 of the students are 12 yearsold. %17,9 of the students is 13 years old. %51,5 of the primary school students is in6th class. 8th class students have %48,5 of proportion.?The questionnaire about degree of beinf aware of negative behaviours? hasbeen developed fort he research. In the first part of the questionnaire, the personalinformation form is used to define the personal features of the students. In the secondpart of the questionnaire , ?The questionnaire about degree of beinf aware of negativebehaviours? is used to understand the level of the primary school students? awarenessabout negative behaviours. SPSS programme?s 15.0 version is used for the statisticalvanalyse of the data. Graphics has been developed for the results. Datas have beenanalysed by Scheffe-F test and average.According to research, it is seen that the degree of being aware of negativebehaviours doesn?t change according to gender. The degree of being aware ofnegative behaviours change according to age, school and class level. Somesuggestions have been made according to results of the research.KEY WORDS: Negative Behaviour, AwarenessMarch 2009 Ali Rıza SAKARYA