İlköğretim okulları birinci kademe sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relation between primary education first stage form teachers? job satisfaction and their attitudes toward teaching profession
- Tez No: 240261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okulları birinci kademe sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile iş doyumları arasındaki ilişkinin nasıl olduğu ve bireysel değişkenlere göre ilköğretim okulları birinci kademe sınıf öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ile iş doyumları arasındaki ilişki düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada veri toplamak amacıyla 2008 - 2009 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Pendik ilçesinde bulunan 246 sınıf öğretmenine araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ilköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin, öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla Prof. Dr. Adil ÇAĞLAR danışmanlığında, Fatma Nezihe ÖZGÜR (1994) tarafından yürütülen doktora tezi için geliştirilen ?öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği?, ilköğretim birinci kademe sınıf öğretmenlerinin, iş doyumlarını ölçmek amacıyla Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN danışmanlığında, Ali GENÇER (2002) tarafından yürütülen yüksek lisans tezi için çeşitli ölçeklerden faydalanılarak geliştirilen ?iş doyumu ölçeği? kullanılmıştır.Öğretmenlerin mesleklerine yönelik tutumları ile iş doyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesinin yanı sıra cinsiyet, yaş, medeni durum, mezun olunan okul, öğretmenlikteki toplam hizmet süresi ve görev yapılan kurumdaki hizmet süresinin de mesleğe yönelik tutum ve iş doyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our objective in this study was to determine the relation between primary education first stage form teachers? job satisfaction and their attitudes toward teaching profession, and how this relation is related to individual variables.In order to collect data for the research; personal information form, attitude toward the teaching profession scale and job satisfaction scale were applied to 246 form teachers in the Pendik district of İstanbul, in the 2008 - 2009 academic year. The personal information form prepared by the researcher is to measure their attitudes towards teaching profession,“scale of attitudes towards teaching profession”, developed for the doctoral thesis carried out by Fatma Nezihe ÖZGÜR (1994), under the supervision of Prof. Dr. Adil ÇAĞLAR was used. As for measuring job satisfaction ,“job satisfaction scale”which had been developed by making use of various scales for the post-graduate thesis by Ali GENÇER (2002) under supervision of Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN.Aside from determining the relation between the teachers? attitudes towards the profession and their job satisfaction, the study also investigates how various factors such as gender, age, marital status, the school from which the individual graduated, tenure of service in the teaching profession and at the institution at which the individual is employed, affect this attitude and satisfaction.