Milli eğitime bağlı okullarda görev yapan eğitim yöneticilerinin problem çözme becerileri
Problem solving skills of the educational administrators employed in schools of ministry of national education
- Tez No: 240264
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitime bağlı okullarda görev yapan eğitim yöneticilerinin problem çözme becerileri incelenmiştir.Araştırma, İstanbul ilinde görev yapmakta olan okul yöneticileri ve eğitim personeli ile sınırlandırılmıştır. İlk bölümde problem durumu, amaç, tezin yapısı, örneklem ve sınırlılık gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, konuyla ilgili literatüre, kavramlara ve tanımlara yer verilmiş, yönetim biliminden, yönetimsel süreçlerden, problem durumlarından ve problem çözme aşamalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntem kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde araştırma modeline, evren ve örnekleme, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular toplu halde verilmiş ve yorumlanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise araştırma sonuçlarına ve önerilere yer verilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticilerinin; iletişim, sorunu hissetme, sorunu tanımlama, alternatif çözüm seçeneklerini belirleme, çözüm seçeneğini belirleme ve uygulama ve değerlendirme aşamalarının hepsinde yeterli oldukları gözlenmiştir. Buna ek olarak, okul yöneticilerini bu boyutlar kapsamında değerlendiren eğitim personelinin görevlerine göre değerlendirmede farklılıklar gösterdiği araştırma bulgulamadandır. Değerlendirmede katılımcıların cinsiyeti ve eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was restricted to the directors and the lecturers who are working in istanbul, In the fırst chapter, titles like state of the problem, aim, structure of the thesis, sampling and being limited were stated. In the second chapter, literature about the subject, concepts, definitions, science of management, administrative processes, states of the problems and stages of the problem soiving were stated. Third chapter constitutes the methodical part of the research. in the fourth chapter, foundings which were obtained at the end of the research were given and explained. In statistical analysis, frequency distribution according to the variables and“Annova”test were used. in the fifth and final chapter, research foundings and proposals were stated.According to the research foundings, it was observed that ali school directors were sufficiently qualifıed in communication, sense of the problem, defming the problem, determination of the alternative solution opportunities, and application & assessment phases. In addition, education personnel who assess the school directors according to those stated dimensions have shown variations in their answers with respect to their duties in school There are no significant differences in their answers among participants according to their gender and level of education.