Enderun Saray Okulu'nda hasoda teşkilatının önemi, uygulanan eğitim yönetimi ve stratejileri
When governments form their education systems they obviously consider their past experiences. As fort he curriculum for our education systems we also need to reconsider the similar proctises throughout the history of education
  1. Tez No: 240281
  2. Yazar: MUHAMMET KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Devletler eğitim sistemlerini oluştururken hiç kuşkusuz geçmişin birikimlerini gözden geçirirler. Eğitim sistemimize ait müfredatlar oluşturulurken de eğitim tarihimiz içerisindeki benzer uygulamaları bir kez daha göz önünde bulundurmak zorundayız.Bireysel farklılıkların önemini fark eden Osmanlı devleti küçük yaşlarda devşirmiş olduğu çocukları öncelikle Türk ailelerin yanında yetiştirerek kültürel değerlerimizi onlara aşılamaya çalışmış ve sonra bunlar içerisinden zeki olanları belirli usuller çerçevesinde sarayda bulunan okul içerisinde tamamen liyakat esasıyla yetirerek Osmanlı toplumuna sadık birer birey haline getirmiştir.I. Murat zamanında temelleri II.Murat zamanında Edirne'de Saray Okulu haline getirilen ve Fatih Sultan Mehmet zamanında sistemleştirilerek asli hüviyetine kavuşturulan Enderun mektebinin Osmanlı devletinin bürokratik ve idarî yapısı üzerindeki tesiri sebebiyle ?Enderun Saray Okulu'nda Has Oda Teşkilatının Önemi, Uygulanan Eğitim Yönetimi Ve Stratejileri? konulu çalışmayı tez konusu olarak seçip bu alanda yazılan kitap ve dergilerde yer alan makalelerden hareketle tezimizi hazırlamaya çalıştık. Bu tez çalışmasında Enderun'un işleyişini ve Has Oda'da uygulanan eğitim yönetimi ve stratejilerini inceleyerek Osmanlı devletinin yükselerek üç kıtada hâkim devlet konumuna gelebilmesindeki fonksiyonunu ifade etmeye çalıştık.Osmanlının yükselme dönemi içerisinde ve sonrasında Enderun saray mektebi'nde ve Has Oda'da , uygulamış olduğu eğitim ve disiplin anlayışıyla devletine son derece sadık devlet personelleri yetiştirerek Osmanlı devletinin hem merkez teşkilatının hem de taşra teşkilatının oldukça güçlenmesine zemin hazırlamış devşirmeler sayesinde Balkanlarda yer alan insanların sevgisine mazhar olmuştur.
Özet (Çeviri)
When governments form their education systems they obviously consider their past experiences. As fort he curriculum for our education systems we also need to reconsider the similar proctises throughout the history of education.The Otoman State was aware of the individual differences and thus they canalised foreign children and accommodated those children by Turkish families. As they were grown up in Turkish families they were to learn and adapt Turkish culture. Then the intelligent ones were educated in the scholl in the palace according to some special loyalty figures so as to maket hem loyal to Otoman society.Enderun Schools were first founded by Murat I., and at the time of Murat II. They were transformed into palace schools in Edirne, and finally during the reign of Fatih Sultan Mehmet they gained their real identity. Since Enderun Schools had special impact on the burocratic and authoritarion structure of Otoman state, I decided tohandle ?The İmportance of ?Has Oda İnstitution? in Palace Schools, The Applied Education System and Strategies? as my thesis subject and made use of articles in the boks and magazines that were written in the field. In this thesis study I examined the practise of Enderun and education system and strategies applied in Has Oda institution in order to learn how it contributed the imorovement of Ottoman State such that it became the leader throughout three continents.During the improvement age of Ottoman State and then after, the education and discipline system applied in Enderun Palace Schools and Has Oda institutions, they brought up extremely loyal states men and so both in central constitutions and in the country the Ottoman State became so powerful and thanks to those adopted peope, Ottoman State gained the love of people in Balkan States.