Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda sigortalı kavramı
The insuree concept in Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 240283
  2. Yazar: ÖMER SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uzun yıllardır sosyal güvenlik alanında yapılmak istenen reform çalışmaları, 1990'lı yıllarla birlikte sosyal güvenlik kurumlarının ciddi açıklar vermeye başlaması ile birlikte hız kazanmıştır. 2002 yılında başlayan ve sosyal güvenlikte reform adı ile yürütülen çalışmaların ilk neticesi 2006 yılında sosyal güvenlik kurumlarının birleştirilmesi ile alınmıştır. 2008 yılında da 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girmesi ile sosyal güvenlik normları ile ilgili geniş düzenlemeler yapılmış ve ülkemizde genel sağlık sigortası uygulanmaya başlanmıştır. Genel sağlık sigortasının uygulanması ile birlikte sigortalı kavramının yanında genel sağlık sigortalısı kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası açısından sigortalı kavramı üzerinde durulmuş, Kanunun atıflarla karmaşıklaşmış yapısı sadeleştirilerek, kimlerin hangi kapsamda sigorta hak ve yükümlülüklerinden yararlanabileceği sistematik olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reform efforts that are desired to be made for many years in social security field has accelerated by the budget deficits of social security institutions in 1990?s. The first outcome of the studies which started in 2002 and named as social security reform is the unitization of the social secutiry instutions in 2006. In 2008, by the establisment of Social Security and General Health Insurance Law, No:5510, many regulations are made about social security norms and general health insurance is started. By the regulation of general health insurance, the term general health insuree appeared besides the term insuree. This study is focused on the insuree term from the social securities and general health insurance?s point of view, the complexity of the Law?s text is simplified and who can benefit from the insurances and scope of rights and obligations of the insurances is systematically explained.