Basel iki kriterlerinin finansal analiz açısından KOBİ'lere etkisinin incelenmesi
Researching of critics of basel two from the perspective of financial analysis to the effect of SME
- Tez No: 240290
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1970'li yıllarda sabit kur sisteminin terk edilmesi ve 1974 yılında yaşanan petrol krizi sonucunda, uluslararası döviz ve bankacılık piyasalarında büyük dalgalanmalar yaratan sorunlara ortak bir çözüm bulmak amacıyla, 1974 yılı sonunda İsviçre'nin Basel kentinde Basel Komitesi kurulmuştur.Bu komite ilk olarak Basel I ile sadece bankaları düzenlemiştir.Daha sonra bu düzenlemenin yetersiz kalması ile Basel II ile hem bankaları hem de bankadan kredi kullanan kişi,kurum ve kuruluşları düzenlemiştir.Bu şekilde düzenleme ile Basel I'de ki eksiklikler Basel II ile giderilmiştir. Türkiye'de ise Basel II; Türk Ticaret kanunu, Türkiye Muhasebe Standartları ile düzenlenmiştir.Bu düzenlemeler ile başta KOBİ'ler olmakla birlikte tüm işletmeler Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun getireceği bütün düzenlemelere istisnasız tam uyum sağlanmasını öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Because of an emerging petrol crisis in 1974 and a cancellation of fixed rate currency in 1970s, The Basel Commitee was founded to find common solution for those problems which create huge problems at international cuurency and banking system in the city of Basel, Switzerland in 1974. First of all, this commitee just regulated to banks by Basel I, after that because of insufficiency of the regulation; both of banks and people,institutions who used credy are arranged by Basel II. Hereby, deficiencies of Basel I is completed in Basel II. Basel II is arranged by Turk Trade Law and Norms of Turk Accounting. All kinds of businesses and Small and Medium Seized Enterprises especially have to accomodate and adopt to all arrangements and rules of the Assembly of Turkey Accounting Standard.