Matbaacılık sanayisinde makine ve techizatın yenilenmesi planının belirlenmesi ve uygulaması
Modifying the renewing plan of machine and equipmant in the print sector
  1. Tez No: 240323
  2. Yazar: RAHİME EDİBALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dinamik programlamanın birbiriyle ilişkilerarası kararlar serisi almak için faydalı bir matematiksel teknik olması sebebiyle, dinamik programlama yönetim tarafından faaliyet kararları alınmasıi esnasında kullanılabilmektedir. Dinamik programlama optimal kararlar kombinasyonunun ne olacağına karar vermeye yarayan sistematik bir süreç sunar.Lineer programlamadan farklı olarak, dinamik programlama problemlerinde standart formüller yoktur. Ancak dinamik programlama daha ziyade problem çözmenin genel halini sunar ve özellikle kullanılan denklemlerin her bir duruma uyması için geliştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla formüllerin problemin genel yapısına nasıl ve ne şekilde uygulanacağı maharet ve içgörü gerektirmektedir. Bu çalışmada matbaacılık sanayisinde baskı makinesinin yenilenmesi kararının alınabilmesi için dinamik programlamanın bu özelliklerinin uygulamasına yer verilmiştir. Matbaacılık sektöründeki yönetici, dinamik programlamanın ürünü olan optimal kararlardan faydalanarak, iflas riskiyle karşılaşmaksızın makinelerini yenileme kararı alamaya cesaret edebilecektir. Bu çalışma benzer sektördeki idari kademinin, stratejik faaliyet kararları alırken faydalı olabileceği umudunu taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As dynamic programming is a usefull mathematical technique for making a sequence of interrelated desicison, it can be used by the executive director during their operational decisions. It provides a systematic prosedure for determining the optimal combination of decisions.In contrasst to linear programming, there does not exist a standart mathematical formulation of ?the? dynamic programming problem. Rather Dynamic Programming is general type of approach to problem solving, and particular equations used must be developed to fit each situations. Therefore a certain degree of ingenuity and insight into the general structure of dynamic praogramming problem is required when and how a problem can be solved by the dynamic programming procedures. In this study, dynamic programming?s these abilities is applied on publishing sector for taking the reneving printing machnine. With the optimal decisons that is output of dynamic programming, the print sector?s executive director could courage taking reneving decision without facing bancruptcy risk. This study has the hope to stand executive in similiar sectors in good stead during their operational strategic decisions.