A research on the determination of individual competencies by statistical methods
Bireysel yetkinliklerin istatistiksel metotlarla belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 240324
  2. Yazar: TÜLAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF NURETTİN NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İstatistik, İşletme, Psychology, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bireysel yetkinlikler, bilgi, beceri, motivasyon, düşünce ve duygu yapısı bir çok faktörden oluşan ve bir işi başarıyla sonuçlandırmak için sergilenen davranışların tümüdür. Çalışan bir kişinin yetkin olması, kişisel yetkinlik seviyesine, işin yapısına, çalıştığı kurumun ve içinde bulunduğu ortamın koşullarına göre değişim göstermektedir. Özellikle belli bir işi başarıyla yerine getiren bir kişi farklı bir işte ve çalışma ortamında aynı başarılı sonucu gösterememektedir. Aynı şekilde normal çalışma koşulları içerisinde bireyin sergilediği davranışlar başarılı sonuçlar almasını sağlarken hızlı değişimlerin yaşandığı ekonomik kriz gibi karmaşanın hakim olduğu durumlarında aynı davranışlar başarıyı getirmemektedir. Bu araştırma, çalışanların normal koşullarda sergilemiş olduğu yetekinliklerle kriz durumunda sergilemiş olduğu yetkinlikleri karşılaştırarak her iki durumda sergilenen farklı yetkinlikleri yeni bir ?Yetknlik Modeli? içerisinde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individual Competencies consisting of various factors like knowledge, skills, motivation, thinking styles and emotions is a set of behaviors to be able to perform a work successfully. Being a competent person can show differentiation based on the personal competency level, work structure, company and environmental conditions. While a person who can perform specifically a job with a required output same success can not be gathered for another job at another workplace. Besides under the normal working conditions individual competencies can cause superior performance however same sort of behaviors can be trivial at fast changing environmental conditions as chaos situation in economic crisis. This research find out and compares the differences of the individual competencies performing under the normal and crisis conditions and presents the results in a new set of ?Competency Model?.