Türk Vergi Hukukunda tebligat
Notification in the Turkish Tax law
- Tez No: 240340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde tebliğ önem taşıyan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hukuk alanında önemli sonuç doğuracak bir işlem olan tebliğ işlemi ile ilgili yapılacak hata; bir kamu alacağı türü olan vergi ile ilgili önemli kayıplar ve mükellef aleyhine oluşacak ciddi haksızlıklar şeklinde kendini göstermektedir. Tebliğ, sahip olduğu önemli işlevlerinden dolayı, 213 sayılı Vergi Usul Kanununda ayrıca özel olarak düzenlenmiştir. Özel Kanunda hüküm bulunmayan hallerde ise, genel kanun niteliğinde olan 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uygulanacaktır. Bu çalışmada 213 sayılı Vergi Usul Kanununda tebliğ işlemi ve uygulama alanında ortaya çıkan aksaklık ve eksiklikler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Kanunda, Danıştay kararlarında ve doktrinde yer alan görüşler incelenmiş; tebliğ işlemi ile ilgili ortaya çıkan aksaklıklar hakkında değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Notification is an important issue in today?s life. As being one of the most crucial instruments in judicial actions, any wrong-doing in notification process, can cause a severe loss in tax revenue -as it can be called one of the main sources of the public income; or else, it can cause an unabatable damage to tax payers.Because of the importance attached to it, the notification has been under taken as a seperate issue in the Turkish Tax law (the VUK), with law number 213. The cases or the issues that are not under taken or not mentioned in this special law (VUK, 213), the common law about notification, with law number 7201 rules are applied. In this study, the written communication or, notification process in law 213, the VUK and any malfunction or impediment in practice are deliberately elaborated. To do that, the views and the opinions explained about the Law, the decrees announced by the state council -Danistay and also in the doctrine are analysed. Hence, the solutions are proposed related to the impediments in the notification process.