Türk vergi usul hukukunda tebliğ kurumu
Notification in Turkish tax procedure law
  1. Tez No: 674775
  2. Yazar: BARIŞ CAN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SATILMIŞ ERTUĞRUL AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türk vergi hukukunda, verginin tahakkuk etmesi tebliğe bağlanmış olup, vergiye ilişkin yükümlendirici işlemlere karşı başvurulacak yasal yolların süresi tebliğ ile başlamaktadır. Yükümlülerin nezdinde vergisel sonuçların doğması ve verginin tahsil edilebilirliği bakımından son derece önemli bir yere sahip olan tebliğe ilişkin hükümler, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmektedir. Her gün işletilen bu hükümlerin uygulamasında çeşitli sorunlarla karşılaşılmakta ve bu durum çeşitli ihtilaflara yol açmaktadır. Dolayısıyla vergi hukukunda çok sayıda yargı kararının konusunu teşkil etmektedir. Aynı zamanda, sorunların çözümü için zaman zaman yasama organı tarafından mevzuatta değişiklik yapılmaktadır. Özellikle mevzuat ve içtihatta meydana gelen değişikliklere odaklanılan çalışmada, Türk vergi usul hukuku bağlamında tebliğin kavramsal içeriği, kaynakları, hukuki niteliği, unsurları ve yöntemleri ile kendisine bağlanan sonuçlar ele almaktadır. Gümrük vergilerinin tebliği, Vergi Usul Kanunu hükümleri yerine Tebligat Kanunu hükümlerinin uygulanması nedeniyle, çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accrual of taxes is conditioned to notification in Turkish tax law, while application terms of legal actions against tax-related administrative acts to impose burden starts with notification. The provisions regarding the notification that poses great importance in terms of bringing tax consequences into effect before taxpayer and collectability of tax are regulated within the Tax Procedure Code. In practice of these provisions that are being executed on a daily basis, various problems are encountered, and this situation results in numerous controversies. As consequence of this, the notification in tax law constitutes subject of many court rulings. Also, amendments in relevant provisions to eliminate these problems are made by legislative body from time to time. The notification in context of Turkish tax procedure law is examined in respect to its conceptual content, sources, character in terms of law, elements, procedures and consequences in this study that is focused on law amendments and changes in case law especially. Notifications of custom taxes are excluded due to fact that they are carried out in accordance with provisions of the Code of Notification, instead of the Tax Procedure Code.