Türk Vergi Hukukunda tebligat
Notification in Turkish Tax Law
  1. Tez No: 535139
  2. Yazar: SÜMEYRA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Vergi hukukunda tebligat konusu son derece önem taşıyan bir konudur. Vergi idaresince hesaplanan bir vergi alacağının muhatabına usule uygun olarak tebliğ edilmesi gerekmektedir. Çünkü, alacağın kesinleşmesi aşaması olan tahakkuk ve tahsil sürecine geçilmesi, usulüne uygun tebligat ile sağlanacaktır. Tebliğ işlemi kanunun öngördüğü usulde yapılmalıdır. Türk hukukunda tebligata ilişkin genel kanun 7201 sayılı Tebligat Kanunu'dur ve bu kanunda mali tebliğlerin kendi özel kanunlarında yer alan hükümlere göre yapılacağı düzenlenmiştir. Vergi işlemlerinin sahip olduğu önemden dolayı tebligat 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda ayrıca özel olarak düzenlenmiştir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na göre, vergilendirme süreci ile ilgili olup hüküm ifade eden tüm belgelerin tebliğ edilmesi gerekmektedir. Uygulamada genel olarak tebliğ vazifesi ile görevli memurlar hem Tebligat Kanunu'na göre hem de Vergi Usul Kanunu'na göre tebliğ gerçekleştirmektedir. Ancak, çoğu zaman bu iki kanun hükümlerinin birbirine karıştırıldığı görülmektedir. Yargı kararlarına bakıldığında da, özellikle mali tebliğlerin Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilmek suretiyle yanılgıya düşüldüğü anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, Vergi Usul Kanunu'nda yer alan tebliğe ilişkin düzenlemeler ayrıntıları ile yargı kararlarından da yararlanılmak suretiyle açıklanmıştır. Ayrıca, Vergi Usul Kanunu'nu ile Tebligat Kanunu'nun tebligata ilişkin hükümlerinin karşılaştırılması yapılarak her iki kanun arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Notification in tax law is of significant importance. A tax receivable calculated by the tax administration should be communicated to the interlocutor accordingly. Because, the accrual and collection process, which is the stage of finalization of the receivable, will be ensured through proper notification. The notification must be made in the manner prescribed by law. The general law on the notification in Turkish law is the Notification Law No. 7201 and it is regulated that the financial notifications shall be made in accordance with the provisions of their special laws. Due to the importance of tax transactions, the notification is also specially regulated in the Tax Procedure Law no. According to the Tax Procedures Law No. 213, all documents related to the taxation process must be notified. Generally, the officers in charge of the notification serve as notification and according to the Tax Procedure Law. However, it is often seen that the provisions of these two laws are mixed together. When judicial decisions are taken into consideration, it is understood that financial statements are notified in accordance with the provisions of the Notification Law. In this study, the regulations related to the Communiqué in the Tax Procedure Law are explained in detail with the use of judicial decisions. In addition, the comparison of the provisions of the Tax Procedural Code and the provisions of the Notification Law and the differences and similarities between the two laws were introduced.