Dış ticarette karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems faced in foreign trade and suggested solutions
- Tez No: 240354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dış Ticareti oluşturan İthalat ve İhracat kavramları artık küçük, büyük, gelişmiş veya gelişmekte olan tüm ülkelerin gündeminde ilk sıralarda yer almaktadır. Artık Ülkelerin refah, gelişmişlik, ve kalkınma düzeyleri üzerinde dış ticaret yapılarının oldukça etkili olduğu görülmektedir. `Dış Ticarette Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri' isimli tezde dış ticaretin kapsamını, tarihi gelişimini, bugün geldiği noktayı ve yaşanan sorunları irdelemeye çalıştık. Bu amaçla konuyla ilgili çeşitli terimleri ve teorileri inceleyip dış ticaret bakımından ülkemizin geçmişten günümüze geçirdiği değişimleri ve yaşanan sorunları değerlendirdik.Dünya ticaret yapısında yaşanan hızlı değişimden ülkemizde payına düşen etkiyi almaktadır, özellikle 1980'lerden sonra dış ticaretimizde dünyadaki küreselleşme ve serbestleşme politikalarının etkisinin daha yoğun hissedilmeye başladığı görülmektedir. Bugün dünyanın gelmiş olduğu noktada kendi kendine yetebilecek bir ülke neredeyse mevcut değildir. Artık tüm ülkeler kendi mal ve hizmetlerini başka ülkelere pazarlamak, başka ülkelerdeki mal ve hizmetleride temin etme ihtiyacı hissetmektedir. Yapılacak kalkınma ve ekonomik strateji planlarında bu durumun göz önünde bulundurulmasının faydalı olacağı anlaşılmaktadır. Ülkemizin Dünya dış ticaretinden hakettiği payı alabilmesi için dünyanın en büyük birlikteliklerinden biri olan Avrupa Birliği sürecini hassasiyetle takip etmesi önemli bir husustur. Çünkü günümüzde en gelişmiş ülkeler bile ekonomik, siyasi ve sosyal olarak tek başlarına hareket etmekten ziyade başka ülkelerle birlikte olma yoluna gitmektedirler.Bu anlamda çalışmada belirtilen eksik ve sorunlu alanlara müdahale edilerek gerekli iyileştirmelerin yapılması ileride sağlıklı bir dış ticaret yapısına kavuşmak bakımından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Now import and export concepts of foreign trade is in the first place of agenda of all world countries whether it?s developed or less developed. Recently foreign trade is very effective on growth, development and wellfare rates of a country. In this thesis named `The Problems Faced in Foreign Trade and Suggested Solutions? we try to explicate the scope and history of foreign trade also the problems occured during trade period in today?s world. For this purpose we study on terms and theories about foreign trade and we try to examinate the change that happened in Turkey?s foreign trade character also the problems faced during this change period.Our country has been affected from fast changing world economic structure. Especially after 1980?s we can easily see the increasing affects of globalization and liberisation of world economy to our country.Today we can say that there is almost no country that is self sufficent. All countries have to market their goods and services to others and need other?s goods and services for itself. İt?s understood that considering this situation before planning development and economic strategies would be beneficial. The Europe Union membership process for Turkey should be followed carefully in order to take deserved quote from world trade. Because today even developed countries prefer to act together with other countries in social, political and economic areas rather acting alone.As such to improve the weak and problematic areas expressed in this thesis would be effective to maintain a good foreign trade structure in the future for our country.